Wysokie loty Eurofightera – udany rok 2017
2017 to rok, który zapadnie głęboko w pamięci Eurofightera, dzięki podpisaniu znaczących umów i osiągnięciu strategicznych celów sprawiających, że przyszłość programu rysuje się w jasnych barwach.
– W 2017 r. otrzymaliśmy wiele pozytywnych sygnałów, sugerujących, że Eurofighter Typhoon nadal będzie samolotem często wybieranym przez wiodące siły powietrzne na całym świecie, przez nadchodzące lata. Niedawno przecież cieszyliśmy się na wieść, że Katar stanie się dziewiątym państwem na świecie, i czwartym w rejonie Bliskiego Wschodu, które zdecyduje się na nabycie tej platformy – powiedział Volker Paltzo, prezes Eurofighter Jagdflugzeug GmbH.
Wiadomość, że rząd Kataru i BAE Systems podpisały umowę na dostawy 24 samolotów Eurofighter Typhoon opublikowano w grudniu br. To znaczący sukces – całkowita liczba samolotów zamówionych w ramach programu Eurofighter Typhoon rośnie do 623 sztuk.
Grudzień przyniósł informację o rozpoczęciu produkcji Typhoonów dla Kuwejtu. W ramach umowy na dostawę 28 maszyn Eurofighter Typhoon, Leonardo i inne firmy partnerskie współpracujące w ramach programu, zaczęły prace nad najbardziej zaawansowanym wariantem myśliwca, wyposażonego w radar ze skanowaniem elektronicznym, a także nowe elementy systemu uzbrojenia.
W miarę jak flota samolotów Eurofighter się rozrasta, postępy czynione są również w zakresie ich zdolności. Trwają prace nad integracją pocisków Storm Shadow, Meteor czy Brimstone.
– Dodanie do arsenału środków pocisku manewrującego dalekiego zasięgu Storm Shadow, pocisku powietrze-powietrze klasy BVR Meteor pozwalającego na atakowanie celów poza zasięgiem wzroku i precyzyjnego efektora Brimstone znacząco zwiększy zdolności operacyjne samolotu Eurofighter Typhoon, w miarę jego rozwoju – stwierdził Volker Paltzo.
W 2017 Sułtanat Omanu również odebrał pierwsze myśliwce Typhoon przeznaczone dla Bazy Lotniczej Adam.
Ostatnie 12 miesięcy były bardzo intensywne dla Sił Powietrznych wykorzystujących maszyny Typhoon. Samoloty wylatały najwięcej godzin w boju, spośród wszystkich wielozadaniowych maszyn myśliwskich nowej generacji, a ich użytkownicy angażowali się w działania i ćwiczenia na całym świecie.
Ponadto, Typhoony pełniły dyżury bojowe 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu w ramach operacji NATO Air Policing, a także jako elementy dyżurne krajowych sił powietrznych. W ramach nadzoru przestrzeni powietrznej prowadzonego przez NATO samolot działał w rejonach od Bałtyku po Morze Czarne. Samolot brał udział w misjach ekspedycyjnych sił RAF, Niemieckich Sił Powietrznych i Włoskich Sił Powietrznych do Rumunii, Estonii i Bułgarii.
– 2017 to rok, który konsorcjum Eurofighter z pewnością zapamięta. Na pewno w 2018 r. Eurofighter Typhoon będzie gotowy do stawienia czoła każdemu wyzwaniu – podsumował Volker Paltzo. I dodał: – W kwestii perspektyw na przyszłość, nasi partnerzy przemysłowi: Airbus, BAE Systems i Leonardo, wraz ze stojącymi za nimi podmiotami rządowymi, pracują nad szeregiem kampanii promocyjnych w wielu rejonach na całym świecie. W imieniu konsorcjum Eurofighter, mogę stwierdzić z całą pewnością, iż w przyszłości będą składane dalsze międzynarodowe zamówienia na Typhoona.
Komentarze