Eurocopter zaprezentuje nowoczesny i sprawdzony w boju śmigłowiec EC725 na MSPO w Kielcach
Propozycja spółki Eurocopter dla Polskich Sił Zbrojnych, w tym prezentacja sprawdzonego w boju wielozadaniowego śmigłowca EC725, będzie motywem przewodnim jej uczestnictwa w rozpoczynającym się w przyszłym tygodniu Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.
EC725, będący najnowszym i najbardziej zaawansowanym członkiem rodziny 11 tonowych śmigłowców wojskowych produkowanych przez Eurocopter, został zwycięzcą śmigłowcowych programów modernizacyjnych wielu sił zbrojnych na całym świecie. Obecnie jego odbiorcami są kraje takie jak: Francja, Brazylia, Meksyk, Malezja, Indonezja i Kazachstan. Trwają również negocjacje w sprawie dostawy EC725 do kolejnych krajów.
Możliwości EC725 w zakresie użytkowania w najcięższych warunkach znalazły już potwierdzenie w codziennych operacjach prowadzonych przez Francuskie Siły Zbrojne w ramach trwającej nadal misji w Afganistanie, a także podczas francuskich działań w trakcie zeszłorocznej operacji NATO w Libii.
Wspólna prezentacja Eurocopter i Francuskich Sił Powietrznych na temat doświadczeń z zastosowania operacyjnego EC725 odbędzie sie 3 września, czyli w pierwszym dniu MSPO.
EC725 został skonstruowany z myślą o operacjach w najcięższych warunkach pogodowych. W skład wyposażenia awionicznego EC725 wchodzi czteroosiowy autopilot z ochroną w pełnym zakresie obwiedni wysokość-prędkość. Śmigłowiec ten ma możliwość transportu do 28 żołnierzy i dysponuje szerokim wachlarzem uzbrojenia i wyposażenia obserwacyjno-celowniczego. Zakres zastosowania operacyjnego EC725 obejmuje transport taktyczny, operacje specjalne oraz CSAR i patrole morskie.
„EC725 to połączenie w jednym wielozadaniowym śmigłowcu wszystkich korzyści wynikających z innowacyjnych rozwiązań technicznych stosowanych przez Eurocopter” – mówi Olivier Michalon, Vice President of Sales & Customer Relations for Europe and Central Asia. „Do tego należy dodać możliwości Eurocoptera w nawiązywaniu współpracy przemysłowej z lokalnymi zakładami, a także zasoby naszej spółki macierzystej EADS, która jako właściciel PZL-Okęcie jest obecna na Polskim rynku już od 2001 roku.”
Budowa udanych więzi kooperacyjnych z krajami zamawiającymi śmigłowce stanowi istotny element strategii, którą kieruje się Eurocopter, czego przykładem jest montaż 50 egzemplarzy EC725 w Brazylii na potrzeby sił zbrojnych tego państwa oraz uruchomienie linii produkcyjnej wojskowej wersji śmigłowca EC145, czyli UH-72A Lakota, który w ilości 346 egzemplarzy stał się nowym lekkim śmigłowcem wielozadaniowym Armii Stanów Zjednoczonych.
W Polsce Eurocopter może pochwalić się dostawą 54 śmigłowców EC120, EC130, EC135 i EC145, co zapewnia spółce ugruntowaną i liczącą się pozycję na krajowym rynku śmigłowcowym.
Dostawa 23 ratujących życie śmigłowców EC135 do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zrewolucjonizowała pracę krajowej sieci ratownictwa medycznego (EMS). Poprzez zaoferowanie odbiorcy w pełni satysfakcjonującej i szytej dla niego na miarę oferty, Eurocopter udowodnił swoje umiejętności w zakresie wspierania użytkowników z sektora służb państwowych w procesie przechodzenia z poradzieckich statków powietrznych na nowoczesne śmigłowce.
Komentarze