ERG S.A.: Chcemy kupić dobrą firmę
Spółka z Dąbrowy Górniczej bierze udział w przetargu na zakup Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Rafineryjnego w Płocku. Pod koniec stycznia 2010 roku Ministerstwo Skarbu Państwa poinformuje o tym, który z inwestorów zostanie dopuszczony do kolejnego etapu sprzedaży 85% akcji OBR-U. ERG S.A. ma zapewnione finansowanie dla realizacji nie tylko projektu akwizycji, ale i rozwoju wzmocnionej grupy kapitałowej.
- OBR Płock to dobra firma. Gdyby ministerstwo pozytywnie zaopiniowało naszą propozycję, jesteśmy w stanie zapewnić dalszy rozwój w dotychczasowych obszarach działalności, oraz otworzyć przed nią nowe i ciekawe rynki - podkreśla Maciej Błasiak, prezes Grupy Kapitałowej ERG SA. - Dostrzegamy możliwość synergii w wielu obszarach działania. Przede wszystkim w wyrobach z tworzyw sztucznych, pracach naukowo-badawczych na rzecz sektorów rafineryjnego i petrochemicznego, a także ochrony środowiska - dodaje Błasiak.
Płocki OBR jest jednym z największych producentów benzyny lotniczej w tej części kontynentu. Jest również największym dostawcą kluczowych dla Orlenu dodatków uszlachetniających do paliw i biopaliw. Ośrodek eksportuje produkty na Litwę, do Rumunii, Anglii, Rosji, a także Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Sudanu i Jordanii.
- Na rynku lotnictwa turystycznego i dyspozycyjnego, gdzie przede wszystkim używane jest paliwo AVGAS pozycja OBR jest bardzo silna. Nie oznacza to jednak, że skoro tak jest, to będzie tak za kilka lat. Jak każda firma z branży lotniczej i paliwowej - OBR nie może zapominać o doskonaleniu technologii i rozwoju produkcji - podkreśla Dariusz Falkiewicz, prezes zarządu spółki LOTOS TANK, dostawcy paliw lotniczych JET.
Płocki Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Rafineryjnego zajmuje się produkcją paliw lotniczych, dodatków uszlachetniających do paliw i biopaliw, wyrobów z tworzyw sztucznych i innych wyrobów chemicznych oraz prowadzi prace naukowo-badawcze na rzecz sektorów rafineryjnego i petrochemicznego, a także ochrony środowiska.
Czas na zakupy, czyli tak dobrze jeszcze nigdy nie było
Po trzech kwartałach, 2009 r. Grupa Kapitałowa ERG S.A., wypracowała skonsolidowany zysk netto w wysokości 1 261 tys.pln. To poprawa o 190% wyniku zeszłorocznego. To bardzo dobre wyniki. Grupa nie tylko poprawia rentowność i pozycję rynkową. Nie zapomina też o nowych produktach i rynkach.
Warto jeszcze wspomnieć, że wskaźniki dla samej spółki ERG S.A., po zakończeniu III kwartału tego roku wynoszą odpowiednio 1 408 tys. pln i pokazują wzrost o ponad 150%.
- To szczególny moment w historii spółki. Kiedy patrzymy dziś na jej sytuację możemy wymieniać rekordowe wyniki, zadowalającą rentowność, stabilne zatrudnienie dla pracowników, obiecujące perspektywy rozwoju w naszych tradycyjnych branżach. Wreszcie zbliżająca się akwizycja, a w konsekwencji rozwój grupy kapitałowej - wylicza Maciej Błasiak, prezes zarządu spółki. - Nie pierwszy raz to mówię, ale rozpoczęta w połowie 2007 roku restrukturyzacja spółki, w pełni spełniła oczekiwania zarządu i mam nadzieję również akcjonariuszy. Jestem zadowolony, że udało się nam to wszystko osiągnąć - podkreśla Błasiak.
W ostatnich miesiącach wprowadzono do sprzedaży wysoko przetworzone folie do specjalistycznych zastosowań w budownictwie, oraz folie polietylenowe do laminacji - typu Peel. Ruszyły też przygotowania do uruchomienia produkcji nowego rodzaju bloków obudów akumulatorowych typu L2.
Strategia rozwoju
Przyjęta latem Strategia Grupy Kapitałowej Erg na lata 2009 - 2011 zakłada między innymi wprowadzanie nowych produktów, ciągłą optymalizację i udoskonalanie procesów wewnątrz przedsiębiorstwa, a także wspomniany rozwój przez akwizycje. ERG stawia przede wszystkim na nowoczesne technologie oraz innowacyjne produkty i rozwiązania. Spółka planuje również aktywne penetrowanie nisz rynkowych, które występują między innymi w grupie dotychczasowych odbiorców. - W naturalny sposób zbliżamy się do granicy naszych możliwości w dzisiejszym kształcie przedsiębiorstwa. Zarówno, jeżeli chodzi o produkcję, jak i rynki, na których działamy. Wybraliśmy i sprawdziliśmy obszary, które pozwolą nam w najbliższej przyszłości na satysfakcjonujący akcjonariuszy rozwój. Stąd i nasze zainteresowanie spółką z Płocka. - zapewnia Maciej Błasiak.
ERG S.A. jest producentem wyrobów z tworzyw sztucznych, do których należą między innymi folie polietylenowe i wyroby wtryskowe. Spółka rozbudowała Grupę Kapitałowa do FOLPAKU z Ciechanowa, dołączyła spółka BIOERG S.A., która stała się prekursorem produkcji opakowań z tworzyw kompostowanych w Polsce.
Komentarze