Drony strażackie gaszą pożary w Chinach

EHang 216F gaszący pożar wieżowca w Yunfu w Chinach (fot. ehang.com)

Firma EHang, znana na całym świecie ze swoich podniebnych taksówek, ogłosiła niedawno wprowadzenie na rynek pierwszego na świecie inteligentnego powietrznego rozwiązania przeciwpożarowego o dużej ładowności. Oparta na swoim flagowym produkcie nowa wersja EHang 216, „EHang 216F” do gaszenia pożarów jest specjalnie zaprojektowana do gaszenia pożarów w wieżowcach.

Firma uważa, że dzięki setkom tysięcy wieżowców w Chinach latający dron gaśniczy EHang 216F może stać się podstawowym wyposażeniem tysięcy jednostek straży pożarnej w Chinach, a ostatecznie na całym świecie.

Podczas niedawnej ceremonii startu w Yunfu w Chinach EHang ujawnił 216F i zademonstrował jego zdolność do ugaszenia pożaru w wieżowcu. Przy maksymalnej wysokości lotu 600 metrów, 216F może przewieźć do 150 litrów pianki przeciwpożarowej i 6 bomb gaśniczych podczas jednej podróży. 216F wykorzystuje kamerę zmiennoogniskową światła widzialnego, aby szybko zidentyfikować miejsce pożaru; następnie unosi się dokładnie w pozycji i używa laserowego urządzenia celowniczego, aby wystrzelić (po kolei) wybijak do szyb, „bomby” gaśnicze, a następnie rozpyloną pianę gaśniczą o szerokim zakresie. W celu szybkiego ugaszenia pożaru można rozmieścić wiele dronów gaśniczych 216F.

Oczekuje się, że drony gaśnicze EHang 216F zostaną rozmieszczone w miejskich jednostkach straży pożarnej w celu wsparcia gaszenia pożarów w promieniu 5 km. Autopilot EHang i technologie scentralizowanego zarządzania umożliwiają zdalne wysłanie floty EHang 216F w celu pierwszej reakcji, jeszcze przed przybyciem strażaków. To znacznie skraca czas reakcji i może zmniejszyć liczbę ofiar.

Źródło: ehang.com
comments powered by Disqus