DroneTech World Meeting Toruń 2018 za nami
Wielu wystawców, 53 uczestników spotkań B2B, setki odwiedzających, tysiące odsłon w internecie i mediach społecznościowych – tak 3. DroneTech Meeting 2018 w Toruniu przeszedł do historii. Nie zabrakło Także wielkich emocji podczas halowych mistrzostw w wyścigach dronów DroneTech Race Cup.
19 i 20 października Toruń stał się dronową stolicą Polski. Arena Toruń zamieniła się w przestrzeń wystaw i dyskusji o kondycji i przyszłości bezzałogowych i autonomicznych technologii działających w służbie człowiekowi. Nie zabrakło paneli na temat wyścigów, ochrony prywatności, dronów w służbach mundurowych, rozwoju polskiej branży BSP w kontekście U-Space czy współpracy uczelni, kół naukowych i firm. Obradom towarzyszyły specjalistyczne warsztaty i giełda kooperacyjna dla poszukujących nowych partnerów biznesowych w szeroko pojętej branży UAVO.
Rangę tegorocznej, trzeciej już edycji DroneTech Meeting podniosła obecność Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. W przemówieniu nawiązała do pierwszej edycji wydarzenia, kiedy to podjęto decyzję o utworzeniu stowarzyszenia firm dronowych. – Cieszę się, że państwo zawiązali stowarzyszenie – Polską Izbę Systemów Bezzałogowych, bo to co potrzebne do szybkiego wzrostu to właśnie współpraca całej branży – mówiła. Zwróciła przy tym uwagę, że Polska jest miejscem gdzie usługi mogą się rozwijać najszybciej w Europie. – Dzięki temu, że mamy najbardziej zaawansowane regulacje – dodała.
(fot. dronetech-poland.com)
Podczas wydarzenia Toruń został włączony do koncepcji U-Space i stał się uczestnikiem "Porozumienia o współpracy nad wdrożeniem pilotażu usług bezzałogowych statków powietrznych (BSP)". – To, czego potrzebujemy to podejmowanie ryzyka właśnie takich rozwiązań pilotażowych – powiedziała Minister Przedsiębiorczości i Technologii. Podpisy pod dokumentem oprócz Jadwigi Emilewicz, złożyli: Michał Zaleski – Prezydent Torunia, Bartłomiej Pawlak – członek zarządu Polski Fundusz Rozwoju i Kazimierz Karolczak – przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
(fot. dronetech-poland.com)
W tym roku formułę DroneTech Meeting rozszerzono o prezentacje kół naukowych i panele poświęcone ich integracji ze środowiskiem biznesowym. Podczas osobnego wystąpienia wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński wskazał na dostępne formy wsparcia studentów i doktorantów, w tym m.in. stypendia i doktoraty wdrożeniowe. Z kolei Kacper Nosarzewski, futurolog opowiedział o wizji bezpieczeństwa i miast z dronami w 2050 roku, zaś Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji przedstawił problematykę ochrony prywatności i RODO. Nowością były także DT's Talk z udziałem m.in. Bartosza Bargiela, który opowiedział o swojej akcji ratunkowej u szczytu K2 z wykorzystaniem drona.
(fot. dronetech-poland.com)
Nagrania wszystkich dyskusji i wystąpień można obejrzeć na oficjalnych profilu DroneTech Meeting:
www.facebook.com/dronetechmeet/?ref=br_rs (niebawem dostępne na: www.dronetech-poland.com).
Wielkie emocje towarzyszyły Halowym Mistrzostwom w Wyścigach Dronów DroneTech Race Cup. Ostatecznie najlepszy okazał się Staś Wielgosz, drugie miejsce zajął Maciej Poschwald, a trzecie Michał Mrówczyński.
(fot. dronetech-poland.com)
Organizatorem 3rd DroneTech Meeting w Toruniu był Instytut Wspierania Nowych Technologii, a współorganizatorami: Centrum Transferu Technologii UMK, Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego – Państwowy Instytut Badawczy. Patronat nad wydarzeniem objęli: Ministers Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Minister Cyfryzacji, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydent Miasta Torunia, Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu JM Andrzej Tretyn.
Partner Strategiczny: Województwo Kujawsko-Pomorskie. Partner Technologiczny: Media Division. Partner Naukowy: Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Partner Motoryzacyjny: BMW Dynamic Motors.
Komentarze