Przejdź do treści
Parada lotnicza (fot. DGRSZ)

Wyjątkowa defilada DGRSZ

Przeszło 50 samolotów i śmigłowców, 60 czołgów i transporterów opancerzonych, ponad 100 innych jednostek sprzętu, 8 pododdziałów reprezentacyjnych, ponad 60 pocztów sztandarowych wydzielanych z jednostek wojskowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ) będzie można zobaczyć 15 sierpnia nad Warszawą oraz na jej ulicach podczas wyjątkowej defilady z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Podczas obchodów święta zaprezentują się wszystkie rodzaje sił zbrojnych, a także jednostki zagraniczne ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, którzy szkolą się na terytorium Polski. „Uczestnicy obchodów będą mogli zobaczyć najlepszy sprzęt używany podczas szkolenia naszych jednostek wojskowych. To świetna okazja by spotkać się z żołnierzami i porozmawiać o ich służbie.” – podkreśla Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni dr Mirosław Różański. „To kolejne duże ćwiczenie logistyczne. Trzeba ściągnąć do stolicy uzbrojenie i sprzęt wojskowy, oraz skoordynować wszystkie działania zarówno na ziemi i w powietrzu.” – dodał generał.

O godz. 12.00 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (obok Belwederu) odbędą się centralne uroczystości państwowe Święta Wojska Polskiego oraz 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Bezpośrednio po zakończeniu części oficjalnej rozpocznie się defilada wojskowa, którą otworzy przelot 6 samolotów TS-11 Iskra z zespołu Biało-Czerwone Iskry.

W następnej kolejności na niebie pojawią się:
 
1.    śmigłowce SW-4 – 6 szt.
2.    śmigłowce W-3W/WA „Sokół” – 4 szt.
3.    śmigłowce Mi-17 i Mi-8 – łącznie 4 szt.
4.    śmigłowce Mi-24 – 4 szt.
5.    samoloty M-28 Bryza – 4 szt.
6.    samoloty transportowe C-295 M– 3 szt.
7.    samoloty transportowe C-130 Hercules (2 szt.) i C-295 Casa (2 szt.)
8.    samoloty  PZL-130 Orlik – 8 szt.
9.    samoloty Su-22 – 3 szt.
10.  samoloty MiG-29 – 3 szt.
11.  samoloty  wielozadaniowe F-16 – 6 szt.

Przelot będzie można obserwować z kierunku północnego wzdłuż Alei Ujazdowskich. Odstęp pomiędzy poszczególnymi grupami statków powietrznych będzie wynosił kilkadziesiąt sekund.

Na defiladzie lądowej będą min. czołgi, które w ostatnich miesiącach można częściej było spotkać na poligonach. Przez ulice Warszawy przejadą Leopardy 2A4 i 2A5, PT-91 Twardy a także amerykańskie Abramsy. Zaprezentowane zostaną również kołowe transportery opancerzone Rosomak, transportery Bradley, MATV MRAP czy popularne „Hammery” (HMMWV). Ponadto przedefilują wyrzutnie rakietowe NSM, WR-40 Langusta, 152 mm samobieżne armato-haubice Dana, niedawno przyjęte do służby 155 mm armato-haubice Krab oraz dziesiątki innego sprzętu.

Oczywiście w defiladzie wezmą także udział pododdziały reprezentujące wybrane jednostki wojskowe oraz  poczty sztandarowe większości z nich.

Dynamiczny pokaz sprzętu to nie wszystko w co zaangażowane będę pododdziały Sił Zbrojnych RP. To preludium do obchodów Święta Wojska Polskiego. „Wszyscy zainteresowani będą mogli nie tylko zobaczyć, ale także dotknąć i zapoznać się bliżej z większością obecnego na defiladzie sprzętu wojskowego. Taka prezentacja będzie zorganizowana w ramach Festynu Żołnierskiego w Parku Agrykola oraz w Radzyminie.” – zaznaczył oficer Oddziału Komunikacji Społecznej mjr Jarosław Guzin.

Wzorem poprzednich lat sprzęt został przegrupowany w okolice Warszawy zdecydowanie wcześniej i został rozmieszczony w kilku jednostkach w niedalekiej odległości od stolicy. W nocy z czwartku na piątek odbędzie się próba generalna do defilady.

Obchody święta Wojska Polskiego z udziałem żołnierzy odbędą się także w innych regionach Polski. Będą uroczyste zbiórki, dni otwartych koszar oraz prezentacje sprzętu.

ppłk Szczepan Głuszczak


Przeczytaj również:
Ograniczenia w ruchu lotniczym 13-15 sierpnia 2016

FacebookTwitterWykop

Nasze strony