Szef BBN i Dowódca Generalny w Powidzu i Gnieźnie
Minister Stanisław Koziej wraz z generałem broni pilotem Lechem Majewskim odwiedzili 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu i Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gnieźnie. Przyjął ich też prymas ksiądz arcybiskup Józef Kowalczyk. Gospodarzami wizyty na lotnisku byli dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego płk. pil. Sławomir Żakowski i dowódca 33. Bazy Lotnictwa Transportowego płk pil. Mirosław Łusiarczyk.
Zapoznali oni ministra i generała z działalnością 3. Skrzydła i podległych mu sześciu jednostek wojskowych, przedstawili ich specyfikę, osiągnięcia i perspektywy na najbliższe lata. Zaprezentowali nowoczesną infrastrukturę oraz wszystkie typy statków powietrznych eksploatowanych w jednostkach 3SLTr.
Generał Majewski zreferował szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego rezultaty reorganizacji systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi w odniesieniu do jednostek lotniczych. Podkreślił, że teraz całe lotnictwo wojskowe podlega Inspektorowi Sił Powietrznych, co ułatwia bieżące zarządzanie i nadzór, wdrażanie nowych przepisów, prowadzenie treningów i ćwiczeń. Podkreślił, że całe lotnictwo transportowe zostało skumulowane w jednym skrzydle. Przypomniał też historię garnizonu Powidz, w którym sam służył przez pierwsze lata po promocji oficerskiej. Podkreślił dynamikę rozwoju lotniska po ustaleniu, że ma z niej korzystać lotnictwo transportowe. Decyzja o tym zapadła na przełomie 2006 i 2007 roku, gdy było jasne, że baza natowskiego systemu rozpoznawczego AGS nie powstanie w Polsce. „W Powidzu stacjonowały wtedy myśliwsko-szturmowe Su-22, które postanowiliśmy przenieść do Świdwina. A w Powidzu zaczęliśmy wielkie inwestycje, dzięki którym dziś dysponujemy tu jedną z najnowocześniejszych baz lotniczych w Europie. Wiele obiektów zostało zbudować od zera. A kolejne powstają”, wyjaśnił generał Majewski. Podkreślił, że doświadczenie „budowania od zera” przydało się przy tworzeniu 7. eskadry działań specjalnych i zespołu działań specjalnych.
Pułkownik Żakowski akcentował różnorodność typów statków powietrznych w jednostkach 3SLTr oraz dużą częstotliwość wylotów zagranicznych. Poinformował ministra Kozieja o rosnącym całkowitym nalocie jednostek 3. SLTr, który za 2013 rok (przy uwzględnieniu nalotu wykonanego przez załogi 1. BLTr) sięgnął 41 procent nalotu całych Sił Powietrznych. Pułkownik pochwalił się rosnącą sprawnością eksploatowanych samolotów i śmigłowców, szkoleniem dużej grupy podporuczników-pilotów oraz rosnącym – średnio o 10 godzin rocznie - nalotem przypadającym na pilota oraz na instruktora, a także nowym umiejętnościami, opanowanymi przez załogi, do których należą desantowanie ładunków, loty w goglach noktowizyjnych, ewakuacja medyczna. Generał Majewski podkreślił, że wdrożenie każdego nowoczesnego sprzętu i nowych technologii jest wyzwaniem, wymaga wdrożenia nowych procedur, ale rozwija ludzi i sprzyja nowemu sposobowi myślenia.
Pułkownik Łusiarczyk przedstawił postępy w przygotowaniu lotników z 33. BLTr, którzy prawdopodobnie utworzą kontyngent mający wspierać działania wojsk francuskich oraz innych państw w Republice Środkowoafrykańskiej. Pułkownik Żakowski zapowiedział, że wytypowani żołnierze i sprzęt do 1 lutego będą gotowi do wylotu za granicę.
Po prezentacjach minister Koziej i generał Majewski wpisali się do księgi pamiątkowej po czym udali się z wizytą do Gniezna, gdzie spotkali się ze starostą powiatu Dariuszem Pilakiem oraz pracownikami Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Profesor Koziej zapoznał się z pracą tej komórki, prowadzonymi szkoleniami i ćwiczeniami. Ocenił, że Gniezno i okolice mają szczęście być omijane przez klęski naturalne, ale władze są dobrze przygotowane do sprostania trudnym sytuacjom i współpracują ze wszystkimi służbami sektora bezpieczeństwa, w tym z wojskiem. Generał Majewski również docenił dobre przygotowanie procedur i systemu informowania-dowodzenia działaniami antykryzysowymi w powiecie gnieźnieńskim.
Delegacja BBN i DGRSZ zwiedziła katedrę gnieźnieńską, a minister Koziej i generał Majewski zostali przyjęci przez prymasa, księdza arcybiskupa Józefa Kowalczyka.
Tekst: ppłk Artur Goławski
Komentarze