Piętnasta „Akcja Serce”

CASA C-295 (fot. 8bltr.wp.mil.pl)

Już piętnasty raz w tym roku wojskowi lotnicy wzięli udział w „Akcji Serce”. Tym razem na zapotrzebowanie Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Transportowa CASA C-295 z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie wystartowała wczoraj kilkadziesiąt minut po północy i dostarczyła organ do przeszczepu wykonując lot na trasie Kraków - Warszawa - Gdańsk - Warszawa - Kraków. Realizacja zadania zakończyła się ok. godz. 14.00.

W tym miesiącu to już trzeci lot ratujący życie w ramach "Akcji Serce". 21 grudnia samolot M-28 z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie poleciał do Wrocławia, a 12 grudnia załoga samolotu M-28 Bryza przewiozła zespół transplantologów Poznańskiej Kliniki Kardiochirurgii.


30 lat temu docent Zbigniew Religa nawiązał współpracę z lotnikami wojskowymi, która umożliwiła rozwój polskiej transplantologii. Przez trzy dekady w tak zwanej „Akcji Serce” żołnierze Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej wykonali na rzecz klinik specjalizujących się w przeszczepach organów loty trwające łącznie 7625 godzin, ratując życie kilkuset ciężko chorym pacjentom.

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
comments powered by Disqus