Przejdź do treści
W-3 Sokół podczas realizacji zadania w ramach Akcji Serce (fot. por. A. Dubiński)

Pierwsza "śmigłowcowa" Akcja Serce

28 czerwca 2021 r. załoga 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej wspierana przez lotników z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego wykonała lot w ramach Akcji Serce z wykorzystaniem śmigłowca W-3 Sokół.

Poniedziałkowy lot to pierwszy w historii 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego lot ratujący życie, podczas którego załoga transportowała organy do przeszczepienia z wykorzystaniem wojskowego śmigłowca. Do tej pory tego typu zadania realizowano przy wykorzystaniu samolotów transportowych CASA C-295M lub Bryza M-28.

Również po raz pierwszy zadanie wykonywała 2 Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza (2GPR) z Mińska Mazowieckiego. Wcześniej tego rodzaju zadania realizowały 8 lub 33 Baza Lotnictwa Transportowego. To właśnie każdego dnia w jednej z tych dwóch baz lotnictwa transportowego na potrzeby "Akcji Serce" w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu ratującego życie.


(fot. por. A. Dubiński)

W ramach pierwszej śmigłowcowej Akcji Serce wykonano lot po trasie Mińsk Mazowiecki – Cieszyn – Kraków – Cieszyn – Warszawa – Mińsk Mazowiecki.

Mimo, że była to pierwsza Akcja Serce w wykonaniu 2GPR to w sumie w tym roku załogi z Dowództwa Generlnego RSZ zrealizowały trzydzieści sześć tego typu misji.

mjr Martyna Fedro-Samojedny

FacebookTwitterWykop

Nasze strony