Pamięć o poległym lotniku
2 marca na Polskim Cmentarzu Wojennym w Lommel na terytorium Królestwa Belgii odbyła się uroczystość przywrócenia imienia i nazwiska na grobie poległego lotnika.
74. lata temu, 2 marca 1945 roku bombowiec Lancaster I BH-I (PB854) należący do 300. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej” został zestrzelony przez artylerię przeciwnika. W wyniku tych działań śp. por. Mikołaj Kirkilewicz poległ wraz z całą załogą podczas wykonywania zadania bojowego, bombardowania Kolonii w III Rzeczy.
Na największym cmentarzu wojennym w Belgii, gdzie spoczywa 257 polskich żołnierzy, w tym 24 lotników, odbyła się ceremonia odsłonięcia tabliczki nagrobnej z imieniem i nazwiskiem zidentyfikowanego w badaniach genetycznych bohaterskiego pilota. Uroczystość zorganizowała Ambasada RP w Brukseli oraz władze miasta Lommel, przy udziale licznej Polonii. Oprawę liturgiczną zapewnił Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego, a całość uzupełniła wojskowa asysta honorowa wystawiona przez żołnierzy z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego z Dęblina.
W uroczystości wzięła udział delegacja z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, która złożyła wieniec w imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Delegacji przewodniczył p. gen. dyw. pil. Jan Śliwka, który podczas swojego wystąpienia podziękował Burmistrzowi Miasta Lommel Bobowi Nijs oraz Ambasadorowi RP w Belgii Arturowi Orzechowskiemu za opiekę nad cmentarzem i podtrzymywanie pamięci o bohaterskich czynach polskich żołnierzy walczących na Zachodzie.
Udział w sobotnich obchodach był również wspaniałą okazją do spotkań z polską młodzieżą uczącą się za granicą. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie ze szkoły im. gen. Stanisława Maczka z Antwerpii, którzy przygotowali występ artystyczny o śp. por. Mikołaju Kirkilewiczu.
mjr Marek Pastuszka
Komentarze