Przejdź do treści

Morskie szkolenie Brygady Lotnictwa MW

Poszukiwanie i śledzenie okrętu podwodnego, symulowane ataki torpedowe, odpieranie ataków z powietrza i morza, to tylko kilka z epizodów realizowanych podczas tygodniowego operowania na morzu przez jednostki 3 Flotylli Okrętów.

Przez pięć dni od 15 do 19 lutego wydzielone siły Dywizjonu Okrętów Bojowych przy współpracy z Brygadą Lotnictwa MW szkoliły się na akwenach Bałtyku Południowego. Celem ćwiczenia było doskonalenie współpracy załóg okrętów oraz sprawdzenie elementów współdziałania z siłami lotnictwa morskiego Marynarki Wojennej.

W szkoleniu brała udział załoga śmigłowca SH-2G Super Seasprite, który jest przeznaczony do prowadzenia rozpoznania, wykrywania i identyfikacji celów nawodnych oraz poszukiwania i niszczenia okrętów podwodnych. Jest wyposażony w radar obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy do wykrywania okrętów podwodnych – wyrzucane pławy radiohydroakustyczne oraz detektor anomalii magnetycznych.


(fot. Michał Pietrzak)

Doskonalenie i sprawdzenie wyszkolenia załóg okrętów w rzeczywistym wykorzystaniu wiedzy nabytej podczas szkolenia w porcie trenowały fregata rakietowa ORP Gen. K Pułaski oraz korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub. Obydwa okręty realizowały zadania poszukiwania, śledzenia i atakowania okrętów podwodnych. Dodatkowo załogi okrętów doskonaliły umiejętności w zakresie obrony przeciwlotniczej, odpierania symulowanych ataków okrętów nawodnych, podwodnych, a nawet baterii nabrzeżnych. Sprawdzone zostały okrętowe systemy artyleryjskie, rakietowe i broni podwodnej.

Główny nacisk położony został na prowadzenie osłony strategicznego transportu morskiego, poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, zwalczania celów nawodnych i powietrznych oraz operacji antyterrorystycznych. Marynarze przetrenowali także współpracę ze statkami powietrznymi, obronę przeciwawaryjną, a także walkę z zagrożeniami asymetrycznymi.

kmdr ppor. Radosław Pioch

FacebookTwitterWykop

Nasze strony