Kolejne loty ratujące życie

M-28 Bryza w locie - widok z bliska (fot. Bartek Bera)

W dniu 24 czerwca 2021 r. wojskowi lotnicy wykonali dwa loty rarujące życie.

Pierwszy z nich wykonała załoga 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza – był to lot w ramach Akcji Serce. To trzecia w tym roku Akcja Serce w wykonaniu lotników z powidzkiej bazy. Do tej pory loty o statusie „hospital” trzydzieści razy realizowały załogi z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Tym samym bilans tegorocznych Akcji Serce 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego (3. SLTr) wyniósł trzydzieści trzy.

Przygotowania do wykonania tego szczególnego zadania lotniczego rozpoczęły się w nocy 23 czerwca br. Wtedy służby dyżurne potwierdziły możliwość wykonania lotu, po czym rozpoczął się proces planowania i przygotowania operacji. Po przygotowaniu samolotu przez personel techniczny, samolot transportowy M-28 Bryza wystartował z Powidza. Załoga 33. Bazy Lotnictwa Transportowego wykonała lot po trasie Powidz – Katowice – Warszawa – Katowice – Powidz na rzecz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Na potrzeby „Akcji Serce” w 3. SLTr w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu ratującego życie. Dużą część z nich realizują załogi 8. BLTr z krakowskich Balic. Coraz częściej jednak do wykonania lotów w ramach Akcji Serce angażowani są także lotnicy z powidzkiej bazy.


(fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

Drugi lot w czwartek wykonała załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. Była to kolejna w tym roku akcja transportu medycznego, organów przeznaczonych do przeszczepu. Tym razem transportowane były płuca.

W środę wieczorem Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego, w ramach "Akcji Serce". Zgodnie z przyjętymi procedurami, wytypowano załogę i samolot transportowo-desantowy M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. W czwartek o godzinie 15.11 samolot M28B, z załogą dowodzoną przez kmdr por. pil. Romana Czyża, wystartował z lotniska macierzystego Oksywie i o 16.50 wylądował na lotnisku we Wrocławiu, oczekując na personel medyczny z organem przeznaczonym do przeszczepu. O godzinie 19.00 załoga rozpoczęła lot powrotny do Trójmiasta. Bryza wylądowała na gdańskim lotnisku Rębiechowo o godzinie 20.27 i zespół medyczny udał się do Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Gdańsku, gdzie już oczekiwał pacjent. Dziesięć minut później samolot powrócił na lotnisko macierzyste w Oksywiu, kończac akcję.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w "Akcji Serce" od 2007 roku. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu, w ramach zorganizowanego systemu „Akcji Serce", uczestniczą załogi samolotów transportowo-desantowych M28B Bryza z 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego.

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
comments powered by Disqus