Przejdź do treści
Źródło artykułu

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych: 100. lot lotników Marynarki Wojennej w ramach "Akcji Serce"

Lotnicy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w sobotę wykonali 100. lot z organami do przeszczepu w historii udziału lotników Gdyńskiej Brygady Marynarki Wojennej w "Akcji Serce". To szósty taki lot w 2025 r. - poinformowało na portalu X Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Transport lotniczy to najszybsza forma dowiezienia organów do przeszczepu.

W tym roku mija 40 lat od nawiązania przez dr. Zbigniewa Religę współpracy z lotnikami wojskowymi, która umożliwiła rozwój polskiej transplantologii. Pierwszy lot z sercem do przeszczepu wojskowi wykonali w lutym 1985 r. Dawcę z narządem do transplantacji transportowano ze Szczecina do Katowic.

Jak czytamy na wortalu www.wojsko-polskie.pl najczęściej w ramach "Akcji Serce" wykorzystywane były statki powietrzne 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego: 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa i 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza. Od wielu lat w "Akcję Serce" zaangażowani są także lotnicy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

Obecnie Siły Powietrzne wspierają kliniki i instytuty kardiologii i transplantologii zapewniając transport lotniczy dla załóg medycznych oraz przewożonych organów za pomocą statków powietrznych C-295M CASA oraz M-28 Bryza. Najczęściej narządy do przeszczepu na pokładzie samolotów transportują piloci z balickiej jednostki. Współpracę regulują umowy zawarte między Ministerstwem Zdrowia a Ministerstwem Obrony Narodowej.

Z danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant" wynika, że w 2024 r. w Polsce dokonano 2151 przeszczepień narządów od zmarłych dawców, w tym 202 przeszczepy serca. (PAP)

dsr/ mhr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony