Przejdź do treści
Źródło artykułu

"Sekrety polskiego lotnictwa" już dostępne w księgarniach

O polskich pilotach mówiono nieraz, że jak będzie trzeba, polecą nawet na drzwiach od stodoły. I to jest prawda. Ich odwagę oraz determinację podziwiali koledzy z innych krajów. Wielu naszych lotników i konstruktorów samolotów zapisało się w historii. Takie nazwiska jak Żwirko, Wigura, Skarżyński, Skalski czy Wrona zna prawie każdy z nas. Podobnie jak słynne maszyny, choćby rekordowy RWD-5, czyli pogromca Atlantyku, albo legendarny bombowiec PZL P-37 Łoś z września 1939 roku.

Ale historia skrywa też wiele tajemnic. Są też fakty, o których czasami specjalnie próbuje się zapomnieć. Bo polskie lotnictwo miało wiele dobrych i złych chwil. Wielkie sukcesy, z których jesteśmy dumni, oraz porażki skrzętnie skrywane w różnych archiwach. Ta książka powstała, by choć niektóre z nich przypomnieć. Nie zabraknie więc kulisów głośnych wypadków i katastrof. Bo jak pokazują dokumenty, fakty bywają inne niż oficjalny przekaz znany z mediów. Przykładem jest tu rozbity przed Okęciem Ił-62, w którym w 1980 roku zginęła m.in. piosenkarka Anna Jantar.

Pytania można by mnożyć. Kto wie, gdzie i kiedy latał… "najsłodszy" polski samolot? Co wspólnego mają pomnik Bitwy pod Grunwaldem oraz największy helikopter świata? Dlaczego właśnie w Polsce zbudowano najbrzydszą maszynę latającą w Europie i jakie było jej prawdziwe przeznaczenie? Jak polski pilot uciekał w dniu śmierci Stalina na duński Bornholm? Dlaczego w stanie wojennym skrót LOT tłumaczono jako Landing on Tempelhof, czyli Lądowanie na Tempelhofie? Kim był Franciszek Gabryszewski i dlaczego jego postać pojawia się w słynnym amerykańskim filmie Pearl Harbor? Wreszcie, z jakiego powodu naddźwiękowy Tu-144 w wielkiej tajemnicy lądował w Warszawie? To tylko część z pytań, na które znajdziemy w tej książce odpowiedzi.

Autorem "Sekretów polskiego lotnictwa" jest znany dziennikarz radiowy i telewizyjny Roman Czejarek. Z mikrofonem oraz aparatem fotograficznym wiele razy przemierzył cały kraj. W 2019 roku dostał nagrodę i tytuł najlepszego dziennikarza turystycznego, m.in. za audycje z muzeów i skansenów poświęconych lotnictwu. Czas zatem ruszyć w magiczny lot przez historię polskich skrzydeł. Zapraszamy do lektury pierwszej takiej książki w Polsce. Startujemy!

Książka dostępna w księgarniach i na www.km.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony