Piknik Lotniczy Dni Aeroklubu 2016 – Rybnik

Piknik Lotniczy Dni Aeroklubu 2016 – Rybnik

Aeroklub Rybnickiego Okręgu Węglowego zaprasza na Piknik Lotniczy Dni Aeroklubu. Będzie to już trzecia edycja tej plenerowej imprezy, która odbywa się w czerwcowy weekend na lotnisku w Gotartowicach. Impreza będzie miała miejsce w dniach 18-19.06.2016 r. i podobnie jak w poprzednich latach, organizatorzy przygotują mnóstwo atrakcji a nawet więcej. Na rybnickim niebie ponownie będzie można obejrzeć akrobacje lotnicze w wykonaniu najlepszych polskich pilotów oraz wiele różnego rodzaju statków powietrznych m.in. szybowce, śmigłowce, samoloty zabytkowe, spadochrony.

Piknik Lotniczy Dni Aeroklubu to jedna z najbardziej widowiskowych imprez plenerowych w regionie przyciagająca rzeszę widzów. Akrobacje samolotowe w wykonaniu najlepszych pilotów i grup akrobacyjnych w Polsce, pokazy w locie zabytkowych samolotów, szybowce, spadochroniarze, do tego liczne atrakcje dla widzów zgromadzonych na lotnisku, gwarantują dobrą zabawę.

W tym roku na będzie można zobaczyć:

Jedną z atrakcji będzie Artur Kielak, należący do ścisłej światowej czołówki pilotów akrobacyjnych, będzie niewątpliwie jedną z największych gwiazd Dni Aeroklubu. Srebrny medalista grudniowych Światowych Igrzysk Lotniczych (World Air Games), rozegranych w Dubaju, słynie z szalenie dynamicznych i żywiołowych występów, które zapierają dech w piersiach i przyciagają uwagę widzów.

Na co dzień kapitan Boeingów w liniach Lotniczych RyanAir, pilot samolotowy, szybowcowy, śmigłowcowy. Członek Aeroklubu Śląskiego oraz Aeroklubu Barcelona. Lata na samolocie Sbach Xtreme Air-41.

Tak wyglądał jego show podczas Dni Aerokubu w roku 2015:


Na tegorocznym Pikniku nie zabraknie pokazów akrobacji szybowcowej na najwyższym poziomie. Tym razem w wykonaniu siedmiokrotnego indywidualnego Mistrza Świata, Jerzego Makuli, który wykona pokaz na szybowcu MDM-1 Solo Fox.

Jerzy Makula to siedmiokrotny indywidualny mistrz świata w akrobacji szybowcowej, czterokrotny srebrny medalista, ośmiokrotny drużynowy mistrz świata, trzykrotny indywidualny mistrz Europy, a także czternastokrotny mistrz Polski. Za swoje osiągnięcia oraz działalność na rzecz popularyzacji sportów lotniczych został uhonorowany Medalem Stulecia FAI. Zdobył Złotą Odznakę Szybowcową z trzema diamentami. Za swoje osiągnięcia oraz działalność na rzecz popularyzacji sportów lotniczych został uhonorowany Medalem Stulecia FAI.

Jerzy Makula na co dzień jest kapitanem - instruktorem na samolotach Boeing 787 w Polskich Liniach Lotniczych LOT S.A.


Grupa akrobacyjna FireBirds jest dobrze znana w Rybniku, gdyż to właśnie podczas "Dni Aeroklubu" w Rybniku w 2014 roku oficjalnie zadebiutowała. Trójka pilotów, należąca do ścisłej krajowej czołowki, stworzyła formację prezentującą w powietrzu urozmaicone figury akrobacji lotniczej oraz niezwykłą precyzję pilotażu. Wszystko to będziemy mogli obejrzeć podczas tegorocznej edycji Dni Aeroklubu. Akrobacje zespołowe, w tym przypadku w wykonaniu trzech samolotów, to zawsze ogromna precyzja, fantastyczna symfonia dźwięków i niemały dreszczyk emocji!


Sebastian Nowicki, Adam Labus, Łukasz Świderski - FireBirds (fot. dniaeroklubu.pl)Pterodactyl Flight (fot. dniaeroklubu.pl)

Pterodactyl Flight to czeski zespół specjalizujący się w produkcji replik samolotów, głównie z okresu I i II wojny światowej. Odtworzone z niesamowitą dokładnością i dbałością o szczegóły samoloty uświetniają wystawy, historyczne filmy oraz pikniki lotnicze. I właśnie podczas Dni Aeroklubu widzowie będą mieli niepowtarzalną szansę obejrzenia realistycznych pokazów klasycznej walki powietrznej z czasów I wojny światowej.

Będzie można też oczywiście przyjrzeć się z bliska tym niesamowitym konstrukcjom, a wśród latających replik Czesi posiadają takie konstrukcje jak np. Sopwith 1½ Strutter czy Fokker E-III.

 

 
Pterodactyl Flight (fot. dniaeroklubu.pl)

Jednak autorzy pokazu dbają nie tylko o szczegóły wyposażenia samolotów, ale starają się również jak najwierniej odtworzyć całą otoczkę związaną z historią lotnictwa. Dlatego też, publiczność będzie miała okazję na bieżąco obserwować działanie naziemnego sztabu zlokalizowanego w namiocie na płycie lotniska.


Wiatrakowce nie są statkami powietrznymi, które często można zobaczyć na niebie, dlatego każde ich pojawienie się w zasięgu wzroku budzi ciekawość. Podczas Dni Aeroklubu będzie można zobaczyć wiatrakowca Xenon w akcji i przekonać się, że jest to maszyna bardzo dobrze sprawująca się rownież w lotach akrobacyjnych!


Wiatrakowiec Xenon (fot. Lucjan Fizia)

Wiatrakowce to wiropłaty o niesamowitych wręcz możliwościach. Łączą w sobie cechy różnych aparatów latających lecz nie mają wad większości z nich.

Cechuje je niezwykła wręcz zwrotność i manewrowość (obrót w miejscu o 360 stopni przy zerowej prędkości postępowej), krótki start i lądowanie (przy korzystnym wietrze dobieg około 5 do 10 metrów) możliwość bezpiecznego lotu na niewielkiej prędkości z możliwością krótkotrwałego zatrzymania się w miejscu. Małe przeciążenia dają dodatkowo uczucie komfortu wynikające z płynności lotu.

Znacznie mniejsza w stosunku do innych ultralightów wrażliwość na wiatr i turbulencje czynią z wiatrakowca maszynę bardzo uniwersalną o wszechstronnym zastosowaniu.


Podczas Dni Aeroklubu 2016 miłośnnicy lotnictwa będą mieli szansę zobaczyć prezentację prężnie działającego Rybnickiego Klubu Paralotniowego. Jego członkowie zaprezentują m.in. sprzęt na którym na codzień latają, udzielą wszystkim zainteresowanym wskazówek i porad dotyczących tego jak i gdzie zacząć latać, co jest do tego potrzebne czy ile to kosztuje.


(fot. Rybnicki Klub Paralotniowy/Matthias Drzezla)


W czasie tegorocznego Pikniku będzie możliwość obejrzenia w akcji zarówno najnowoczesniejszych sportowych maszyn jak i zabytkowych samolotów. Te drugie zawsze w miejscu gdzie się pojawiają wzbudzają zainteresowanie i podziw widzów. Piloci oldtimerów, które pojawią się w Rybniku udowodnią, że te maszyny są cały czas w dobrej formie, a niektóre całkiem nieźle radzą sobie nawet w akrobacji!

Jedną z atrakcji Dni Aeroklubu 2016 będą skoki spadochronowe w wykonaniu skoczków z aeroklubowej sekcji spachronowej.  Skoki będą wykonywane z samolotu PZL-101 Gawron.

Czym byłyby pokazy lotnicze bez udziału Dromaderów? Te znane w całym świecie, polskiej produkcji samoloty rolniczo-gaśnicze od zawsze wzbudzają zainteresowanie. Podczas Dni Aeroklubu będzie można zobaczyć dwa samoloty PZL M18 Dromader, które zaprezentują publiczności efektowne zrzuty wody.


(fot. Lucjan Fizia)

Dni Aeroklubu, to nie tylko podniebne atrakcje. Na najmłodszych widzów i ich rodziców czekać będzie duży Lunapark. Wśród wielu atrakcji między innymi Wirujące gondole i młoty, kolejka górska, samochodziki i ciuchcia dla dzieci, skoki na trampolinie, zjeżdżalnia czy tor przeszkód.

Jednym słowem szykuje się moc atrakcji, już teraz zapraszamy wszytskich do udziału w Pikniku Lotniczym - Dni Aeroklubu!

Program Pikniku Lotniczego – Dni Aeroklubu 2016:

18.06.2016 r. (sobota)
14.00 – Oficjalne rozpoczęcie I dnia Pikniku Lotniczego
14.10-18.30 – Pokazy zaproszonych gości (szczegółowy harmonogram pokazów wkrótce)
18.35 – Loty widokowe, prezentacja sprzętu, pokazy sekcji Aeroklubu ROW
21.30 – Zakończenie I dnia Pikniku

19.06.2016 r. (niedziela)
14.00 – Oficjalne rozpoczęcie II dnia Pikniku Lotniczego
14.10-18.30 – Pokazy zaproszonych gości (szczegółowy harmonogram pokazów wkrótce)
18.35 – Loty widokowe, prezentacja sprzętu, pokazy sekcji Aeroklubu ROW
21.30 – Zakończenie II dnia Pikniku

Więcej informacji na stronie www.dniaeroklubu.pl oraz na Facebooku.

Źródło: dniaeroklubu.pl
comments powered by Disqus