Zmarła Wiesława Łanecka-Makaruk

Wiesława Łanecka-Makaruk

Do redakcji dotarła smutna wiadomość. W dniu 29.07.2020 r., w wieku 87 lat, zmarła Wiesława Łanecka-Makaruk – nauczyciel akademicki Politechniki Warszawskiej, pilot szybowcowy doświadczalny I klasy, pilot samolotów II klasy z licencją, skoczek spadochronowy.

Dr inż. Wiesława Łanecka-Makaruk, córka Franciszka i Franciszki Łaneckich, urodziła się 31 maja 1933 roku w Białymstoku. Pierwsza kobieta w Polsce, która uzyskała uprawnienia szybowcowego pilota doświadczalnego (maj 1961 r.). Pierwsze loty szybowcowe, jeszcze bez uprawnień, odbyła w 1950 r., podczas wakacji u swojej siostry w Mrągowie.

Rok później, tuż po maturze, którą zdała w Opolu, rozpoczęła studia na Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej. Kurs szybowcowy ukończyła w 1952 r. Dwa lata później zdobyła Srebrną Odznakę Szybowcową, a już rok później Złotą Odznakę Szybowcową i pierwszy diament. Z początkiem maja 1957 r. uczestniczyła w grupowym locie szybowników warszawskich do ZSRR, pokonując odległość 555 kilometrów, co zapewniło jej drugi diament. W tym samym roku uzyskała licencję samolotową. W marcu 1959 roku, przewyższeniem 5050 metrów, uzyskała trzeci diament. Tym wyczynem, jako trzecia kobieta w Polsce i szósta na świecie, zdobyła Diamentową Odznakę Szybowcową. Potem przez wiele lat uczestniczyła w mistrzostwach Polski zarówno szybowcowych, jak i samolotowych.

Lotnictwo było też Jej zawodem. Wiesława Łanecka-Makaruk odbywała próby w locie na szybowcach „Jaskółka" i „Mucha-100". Pracowała jako wykładowca akademicki na Wydziale Lotniczym (potem MEL) w katedrze aerodynamiki, a w 1976 obroniła doktorat na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Warszawskiej. Jest autorką książki „Mechanika lotu szybowcem. Szkolenie szybowcowe”. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Polonia Restituta, Złotym Krzyżem Zasługi.

Jej mężem był Sławomir Makaruk, znany pilot samolotowy i balonowy, szybowcowy pilot doświadczalny, który zginął tragicznie 20 kwietnia 1963 r. podczas prób flatterowych szybowca „Kobuz”. Ich synem jest Sławomir Makaruk „Makaron”, podróżnik, nurek, ratownik górski, fotograf.

Pogrzeb Wiesławy Łaneckiej-Makaruk odbędzie się w dniu 07.08.2020 (piątek) o godzinie 13:15 na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, poprzedzony mszą w kaplicy na terenie cmentarza.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus