Zmarł Andrzej Mitscha

Andrzej Mitscha (fot. Ewa Micza/FB)

Do redakcji dotarła smutna wiadomość. W dniu 10 lutego 2020 roku, w wieku 89 lat odszedł Andrzej Mitscha – autor książki "Srebro, Złoto i Diamenty".

Andrzej Mitscha urodził się 13 kwietnia 1930 r. Po wojnie nazywał się Micza. Potem zmienił nazwisko na rodowe sprzed wojny – Mitscha. Inżynier automatyk, harcerz, szybownik. Zdobywca Złotej Odznaki Szybowcowej z Trzema Diamentami o numerze 231.

Przygodę z szybownictwem rozpoczął w 1948 roku kursem szybowcowym w Szkole Szybowcowa w Miłosnej k. Warszawy na SG-38. Z szybownictwem związany był od 1948 do 1978 roku. Był jednym z nielicznych pilotów, którzy w latach "rozwiniętego społeczeństwa socjalistycznego", podczas wykonywania przelotu szybowcowego, przekroczył granicę PRL – ZSRR. Wylatał w życiu 557 godz. i 59 min.

W swojej szybowcowej autobiografii, przez pryzmat lotów warunkowych do odznak szybowcowych, opisał kolejne etapy pięcia się po szczeblach lotniczego wtajemniczenia – od szkolenia podstawowego, aż po trzeci diament.

"Człowiek opętany ideą latania, a w szczególności latania szybowcowego, staje się wręcz niewolnikiem spraw związanych z lataniem. Podświadomie tak kieruje swoimi poczynaniami, by w efekcie, często kosztem najważniejszej dl niego rodziny, robić to, co ukochał – latać.
Naraża się przy tym na masę różnych kłopotów i perypetii. Czasem przykrych, czasem wręcz zabawnych. Ale to jest właśnie ta "Wielka Przygoda". Przygoda, o jakiej zwykły śmiertelnik może tylko pomarzyć"
– napisał Andrzej Mitscha w swojej książce "Srebro, Złoto i Diamenty".

Poniżej certyfikaty dot. przyznania kolejnych Odznak Szybowcowych.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus