Zawody Szybowcowe w Lesznie zakończone

W dniach 8-16 maja br., na lotnisku Leszno Strzyżewice EPLS, piloci rywalizowali w 11. Szybowcowych Mistrzostwach Polski w klasie 15 m. Swój udział zgłosiło 24 zawodników.

W tym samym czasie, na lotnisku Aeroklubu Leszczyńskiego rozgrywane były Ogólnopolskie Zawody Szybowcowe w klasie Club A. Do udziału zgłosiło się aż 50 zawodników. Z uwagi na nadzwyczajną popularność tych się zawodów i przekroczenie limitu ilości uczestników w danej klasie, nie chcąc nikogo "odsyłać do domu", organizatorzy zaproponowali współzawodnictwo w dwóch klasach: Club A1 i Club A2.

Razem z polskimi szybownikami rywalizowało sześciu zawodników z Litwy i jeden z Chorwacji. W sumie do Leszna zjechało 74 pilotów.

W dniu 8 maja została rozegrana pierwsza konkurencja. Dla pilotów 11.SMP w klasie 15 m przygotowano trasę o długości 324.91 km z trzema punktami zwrotnymi. Pierwszy do mety doleciał szybowcem Discus 2a Jacek Flis z Aeroklubu Ziemi Zamojskiej i zdobył 904 punkty. Drugi na mecie pojawił się Łukasz Błaszczyk z Aeroklubu Ostrowskiego, który uzyskał 899 punktów. Trzeci wynik po pierwszej trasie należał do  Tomasza Rubaja z Aeroklubu Gliwickiego, który zdobył 884 punkty. Pełne wyniki 11.SMP w klasie 15 TUTAJ.

Zawodnicy OZS Club A1 mieli do oblotu trasę o długości 251.48 km z trzema punktami zwrotnymi. Tu najszybszy był Jakub Barszcz z Aeroklubu Orląt w Dęblinie. Lecąc szybowcem Brawo zdobył 752 punkty. Drugi był Łukasz  Kornacki z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej z 722 punktami. Trzeci do mety doleciał Robert Koralewski z Aeroklubu Leszczyńskiego i zdobył 695 punktów. Pełne wyniki OZS Club A1 TUTAJ.

Dla uczestników OZS Club A2 task setter ułożył trasę o długości 237.14 km z trzema punktami zwrotnymi. Pierwszy na metę szybowcem ASW 20 przyleciał Darius Gudziunas z Aeroklubu Wilno (Litwa), który zdobył w pierwszej konkurencji  701 punktów. Drugi na mecie zameldował się także Litwin – Andrius Tamulenas z Aeroklubu Wilno z wynikiem 683 punkty. Trzeci przyleciał Tomasz Krok z Aeroklubu Leszczyńskiego zdobywając 598 punktów. Pełne wyniki OZS Club A2 TUTAJ.

W dniu 11 maja na odprawie miała miejsce miła uroczystość. Jerzy Kolasiński wręczył Tomaszowi Rubajowi medal im. Czesława Tańskiego.

(fot. Gliding Team Klinika Kolasiński)

W kolejnych dniach zawodnicy 11.SMP w klasie 15 m jeszcze trzykrotnie próbowali polecieć konkurencje obszarowe przygotowane przez organizatorów. Za każdym razem piloci wystartowali, jednak ostatecznie zadania były anulowane. W dniu 15 maja do startu ustawiali się również zawodnicy OZS Club A1 i Club A2. Jednak nie wystartowali. Ostatecznie pogoda pozwoliła narozegranie tylko jedej konkurencji.

Niestety nie zostały spełnione warunki regulaminowe aby dzisiejsza konkurencja mogła zostać uznana, a co za tym idzie nie osiągniemy trzech rozegranych konkurencji (został nam jeden dzień) i nie wyłonimy tegorocznego Mistrza Polski w kl. 15m jak i zwycięzcy w Ogólnopolskich Zawodach Szybowcowych. Tak to z pogodą od czasu do czasu niestety bywa – napisali w sobotę organizatorzy.

Kolejne zawody w kalendarzu to Mistrzostwa klasy Open w Lisich Kątach, którym życzymy lepszej pogody i rozegrania zawodów. A my w Lesznie widzimy się ponownie w sierpniu na Leszno Cup – dodali.