Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zachęta środowiska paralotniowego oraz UL do wzięcia udziału w konsultacjach CTR Poznań

Niniejszym publikujemy odezwę Mateusza Gawendy, członka Stowarzyszenia Sportów Lotniczych "Czerwonaki" wystosowanego do środowiska paralotniowego oraz UL w kwestii wzięcia udziału w konsultacjach PAŻP reorganizacji punktów i procedur VFR dla lotniska Poznań Ławica (EPPO) oraz zmiany granic CTR EPPO.


Treść odezwy:

Zachęcam wszystkich paralotniarzy oraz innych przedstawicieli lotnictwa ultralekkiego do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych ogłoszonych przez PAŻP dotyczących zmian w przestrzeni powietrznej wokół Poznania.

Wzięcie udziału w konsultacjach zajmuje mniej niż 5 minut - można to w całości zrobić wypełniając formularz na stronie dlapilota.pl, a po wysłaniu formularza nie trzeba już robić nic więcej - nikt nie będzie się z nami dalej kontaktował.

Zmiany zaproponowane przez PAŻP są pozytywne z wyjątkiem jednej - wprowadzenia strefy obowiązkowej łączności radiowej w promieniu około 20-30 km poza granicami CTR Poznań, czyli pod tzw. “niskim TMA - Poznań A” gdzie wysokość jest ograniczona do 460 m.

Wszyscy którzy latają w Wielkopolsce, a także Ci którzy nie chcą aby taka strefa wyrosła im koło domu za kilka lat, powinni wziąć udział w konsultacjach i wyrazić swoją opinię.

Jako paralotniarze nie mamy łączności radiowej i jest ją wybitnie trudno zorganizować ze względu na dodatkowe szkolenia, drogi sprzęt, brak znaków, oraz niespotykane w większych statkach powietrznych problemy techniczne z brakiem miejsca do montażu i/lub zakłóceniami.

Jeżeli chcesz pomóc sprawie, wyślij formularz na stronie dlapilota, i w jednym-dwóch zdaniach opisz kulturalnie problem - tj. brak radia wśród paralotniarzy, brak realnej możliwości jego instalacji, a także poinformuj PAŻP o tym, że aby bezpiecznie przelatywać nad przeszkodami musimy często lecieć wyżej niż 200-300 m, i ograniczenie obowiązku posiadania radia do takich wysokości jest bardzo niebezpiecznym pomysłem.

Choć najczęściej strefy obowiązkowej łączności radiowej w Polsce pozwalają na zgłoszenie telefoniczne lotu w przypadku braku posiadania radia, to przykładowo w okolicach Warszawy nie można latać bez radia powyżej 300 m w ogóle. Jeżeli PAŻP będzie wprowadzał takie rozwiązania w przyszłości, to skończy się to albo:

  • łamaniem przepisów i strefa RMZ nie spełni swojej roli, a coraz więcej pilotów będzie ją ignorować
  • będzie to doprowadzać do sytuacji bardzo niebezpiecznych, gdzie pilot który musi zachować wysokość np. przecinając las lub zabudowania, będzie albo wlatywał do strefy RMZ, albo podejmie decyzję aby lecieć na 300 m i ryzykować swoim zdrowiem i życiem ze względu na brak radia

Na ten moment nie ma takiego pomysłu w konsultacjach społecznych, jednak jeśli nie zasygnalizujemy problemu teraz, to bardzo możliwe że pojawi się on jeszcze tutaj albo w kolejnych pomysłach.

Jak na razie w Polsce jest bardzo mało stref obowiązkowej łączności poza granicami CTR i bardzo zależy nam na tym, aby ten stan utrzymać, i zgłaszać loty telefonicznie.

Dlatego jeżeli zależy Ci na dostępie do przestrzeni powietrznej, weź udział w konsultacjach.

Mateusz Gawenda, członek zarządu Stowarzyszenia Sportów Lotniczych "Czerwonaki"


Formularze można wysyłać do 1 czerwca. LINK do konsultacji (tutaj)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony