Zabytkowy Northrop Flying Wing rozbił się w USA

Northrop Flying Wing, fot. kusi.com

22 kwietnia, na podwórzu California Rehabilitation Centre, więzienia stanowego w Norco w Kalifornii rozbił się zabytkowy Northrop N-9M (znaki rejestracyjne N9MB). W wypadku statku powietrznego, który wystartował z lotniska Chino (CNO/KCNO), zginął pilot statku powietrznego.

Jak poinformowały lokalne władze, na ziemi szczęśliwie nikt nie ucierpiał, ale konstrukcja latającego skrzydła została doszczętnie zniszczona, do tego stopnia, że po samolocie nie pozostała żadna większa część. Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) wszczęła dochodzenie mające wyjaśnić przyczyny zdarzenia.

Jak podkreślają eksperci, wypadek N-9M firmy Northrop to poważna strata dla historii lotnictwa. Pierwszy tego samolotu miał miejsce w 1942 r. i wkrótce stał się on testową konstrukcją wspierającą rozwój prototypowych bombowców latających XB-35 i YB-35.

Northrop zbudował cztery N-9M, ale na przełomie lat 40. i 50. amerykańskie siły powietrzne skasowały program XB / YB-35. Wiele płatowców związanych z tymi projektami, w tym pierwsze trzy N-9M, zostało złomowanych, ale oczywiście firma nie porzuciła zainteresowania projektami latających skrzydeł. 

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus