Przejdź do treści
Źródło artykułu

25. Mistrzostwa Świata FAI Balonów na Ogrzane Powietrze w Szeged na Węgrzech

W dniu 8 września w Szeged na Węgrzech rozpoczęły się 25. Mistrzostwa Świata FAI Balonów na Ogrzane Powietrze — największe na świecie zawody balonów na ogrzane powietrze. Ponad 120 zawodników przybyło na wydarzenie, aby sprawdzić swoje umiejętności.

Aż osiem załóg z Polski zawalczy o tytuł Mistrza Świata. Na niebie będzie można podziwiać Arkadiusza Iwańskiego, Arka Sionkowskiego, Denisa Dawidziuka, Kubę Dziedziaka, Mateusza Rękasa, Romana Bautę, Tomasza Filusa i Witolda Filusa. Pierwszy raz na Mistrzostwach Świata mamy tak mocny skład! Ale to nie jedyny powód do dumy - zespół sportowy wspiera Jan Gruszecki w ekipie scoringu.

Na niebie nad Szegedem można już było wcześniej zobaczyć duże, kolorowe balony na ogrzane powietrze, ponieważ trwał trening do Mistrzostw Świata FAI w Balonach na Ogrzane Powietrze. Piloci przybyli z ponad 30 krajów, aby wziąć udział w prestiżowym wydarzeniu, które zostanie zaszczycone obecnością prezesa FAI Davida Monksa i Marka Sullivana, prezesa Komisji Balonowej FAI.

Ta widowiskowa rywalizacja sportowa fascynuje widzów, jednak widzowie mogą nie być świadomi zadań konkursowych i trudnych wyzwań, z jakimi mierzą się piloci balonów, aby zdobyć upragnione miejsce na podium.

Sterowanie balonem na ogrzane powietrze

Te wspaniałe balony są napędzane wyłącznie przez wiatr i prądy powietrza. Podczas zawodów piloci muszą sterować swoimi balonami, znajdując poziomy wysokości, na których wiatr wieje w pożądanym kierunku. W przypadku ustalonych zadań mistrzowskich zawodnicy manewrują, wznoszą się lub opadają między różnymi wysokościami, aby złapać odpowiednie prądy wiatru, aby podróżować w wymaganym kierunku.

Na początku zawodów balonowych pilot musiał wystartować swoim balonem na ogrzane powietrze i naprowadzić go na cel, aby wylądować jak najbliżej niego, mierząc odchylenie od celu, a ten, kto był najbliżej, wygrywał. Jednak ta metoda prowadziła do znacznego zatłoczenia wokół celu, co zagrażało bezpieczeństwu balonów.

Obecnie zawodnicy zrzucają znacznik – 70-gramową, obciążoną wstążkę o długości 170 cm i szerokości 10 cm – na cel, a punktujący odnotowują odległość między znacznikiem a celem. Choć może się to wydawać proste, tak nie jest! Piloci mają do wykonania szereg zadań, które zależą od pogody, kierunku i siły wiatru, temperatury i przewidywanych zmian tych warunków.

(fot. 25th FAI World Hot Air Balloon Championship)

Codzienne zadania mistrzostw

Zadania na każdy dzień zawodów są ustalane o świcie, po ocenie warunków meteorologicznych, więc zawodnicy dowiadują się, co muszą wykonać dopiero wtedy.

Jedna z grup zadań w zawodach obejmuje precyzyjne latanie do ustalonego celu. Grupa ta składa się z ośmiu różnych zadań, w zależności od tego, kto definiuje cel. Inna grupa zadań kładzie nacisk nie tylko na dokładne celowanie, ale także na znaczenie czasu, a do ośmiu zadań wymaga od zawodników jeszcze większej uwagi i wiedzy. Do najtrudniejszych zadań należy trzecia grupa: zmiana trasy w locie, w której piloci muszą zmienić kierunek w trakcie lotu.

Rywalizacja potrwa do 14 września.

Każdego z pilotów w powietrzu będzie można śledzić z zaledwie dziesięciominutowym opóźnieniem tutaj: https://worlds2024.eu/index.php/online

A wyniki zawodów o tutaj: https://watchmefly.net/events/event.php?e=worlds2024

Strona internetowa organizatora: https://worlds2024.eu/
Strona wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/Worlds2024
Filmy z wydarzenia na YouTube: https://www.youtube.com/@FAIBallooning/featured

Trzymamy kciuki za polskich pilotów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony