Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wyróżnienie i Nagroda Publiczności dla Adama Czeladzkiego w konkursie "Człowiek bez barier"

2 grudnia, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie, wręczono nagrody w XII edycji konkursu „Człowiek Bez Barier”. Zdobywcą tytułu został Janusz Świtaj. Przyznano także cztery wyróżnienia, które odebrali Małgorzata Hałas-Koralewska, Adam Feliks Czeladzki, Krzysztof Jankowski i Bartłomiej Skrzyński. Nagrodę Publiczności – ponad 2750 głosami – internauci naszego portalu przyznali Adamowi Feliksowi Czeladzkiemu.

Piotr Pawłowski podziękował małżonce prezydenta RP Annie Komorowskiej, która po raz kolejny objęła konkurs honorowym patronatem.

Następnie prezes Piotr Pawłowski przybliżył zebranym ideę konkursu „Człowiek bez barier”, który po raz pierwszy odbył się w 2003 r. – Europejskim Roku Osób Niepełnosprawnych. Celem konkursu jest prezentowanie sylwetek wyjątkowych osób z niepełnosprawnością, które niezależnie od miejsca zamieszkania, statusu społecznego, zawodu czy wykształcenia łączy postawa życiowa i zaangażowanie na rzecz innych. Wszyscy, którzy znaleźli się w półfinałowej piętnastce, codziennie udowadniają, że bariery istnieją dla tych, którzy nie chcą ich pokonać.

Najpierw publiczność obejrzała krótkie materiały filmowe, prezentujące sylwetki czterech wyróżnionych przez Kapitułę Konkursu osób: Małgorzatę Hałas-Koralewska, Adama Feliksa Czeladzkiego, Krzysztofa Jankowskiego, Bartłomieja „Skrzynię” Skrzyńskiego.

- Każdy ma swój Mont Everest do pokonania, dla mnie był nim powrót do latania” mówił w filmie Adam Feliks Czeladzki. Nie dotarł na Galę. „Pozdrawiam serdecznie wszystkich zgromadzonych na gali, przepraszam wszystkich, ale 2 grudnia jestem już a Afryce, gdzie testuję nowy model szybowca! Życzcie mi szczęścia! Serwus!” – pozdrowił gości w krótkim filmie. Statuetkę – z rąk Jadwigi Czartoryskiej, prezes zarządu Fundacji Orange, odebrała jego żona.

–  Jestem bardzo wzruszona, ze mogę spotkać się z państwem. Gratuluję pozostałym laureatom; dziękuje wszystkim, zwłaszcza kolegom męża, którzy go wspierają w dążeniu do celów. Ta nagroda mobilizuje nas, aby propagować sport szybowcowy nie tylko wśród niepełnosprawnych.

W 2009 r. szybowiec Adama Czeladzkiego spadł na ziemię podczas podchodzenia do lądowania, a on złamał kręgosłup. Mimo to od razu wiedział, że wróci do latania. Po pięciu operacjach zaczął to realizować. Zaliczył testy. Problemem i wyzwaniem pozostał zakup i dostosowanie szybowca. W Polsce – jak dotąd – szybowcem samodzielnie nie latała osoba poruszająca się na wózku. W Europie to garstka, lecz nikt nie uprawia szybownictwa sportowo. Adam Czeladzki nauczył się sterowania szybowcem dostosowanym do jego potrzeb i po roku wystartował w Szybowcowych Mistrzostwach Polski – na tym samym lotnisku, na którym się rozbił. Zajął 4. miejsce na szybowcu dwie klasy gorszym niż innych zawodników. Powtórzył tę lokatę na kolejnych Mistrzostwach Polski. W 2011 r. dokonał wyczynu na skalę światową. W Gariep Dam w RPA przeleciał po pasie trójkąta samodzielnie 1028 km. Został za to wyróżniony dyplomem Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI. W 2013 r. wszedł w skład reprezentacji Polski i wystartował w Szybowcowych Mistrzostwach Europy w Ostrowie Wielkopolskim, zajmując jako debiutant 8. miejsce w gronie 90 pilotów. Przed wypadkiem miał przelatane 1800 godzin, obecnie – 3200.

– Nie miałem wątpliwości, czy po wypadku jest sens prowadzić także życie, jak przed nim – podkreśla. – Nie widziałem powodu, abym miał je zmieniać, bo usiadłem na wózku. Oczywiście niepełnosprawność trochę podcina skrzydła, ale w powietrzu, gdy ścigam się ze sprawnymi osobami i rywalizujemy jak równy z równym, nie liczy się niepełnosprawność. Nie chcę dodatkowych punktów. Nie jest też moim celem udowodnienie, że niepełnosprawny może polecieć na Księżyc, jeśli wygrywa ze sprawnymi.


Wyróżnieni statuetką "Człowiek bez barier" zostali również:
- Małgorzata Hałas-Koralewska,
- Bartłomiej Skrzyński,
- Krzysztof Jankowski.

Zanim ogłoszono zwycięzcę konkursu, poznaliśmy laureata Nagrody Publiczności. Po raz czwarty w historii konkursu czytelnicy portalu Niepelnosprawni.pl za pośrednictwem internetu mogli głosować na swojego kandydata z grona 15 półfinalistów. A najwięcej (2753, czyli ponad 30 procent) głosów otrzymał… Adam Feliks Czeladzki. Dyplom żonie laureata wręczył prezes Fundacji LOTTO Milion Marzeń Bartosz Mielecki. – Jeszcze raz chciałabym podziękować wszystkim, którzy oddali glos na mojego męża – mówiła.przyjaciołom. – Oni dają mi moc do podróży realizacji pasji, jeżdżenia za Tomkiem Gollobem, aby oglądać jego szarżę na torze żużlowym, skakania na bungee.  

      

Laureatem konkursu, „Człowiekiem bez barier 2014” został Janusz Świtaj. Nagrodę wręczyli mu Agnieszka Kłoda-Dębska, dyrektor Biura Promocji i Marketingu Korporacyjnego Poczty Polskiej oraz minister Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Gala była w całości tłumaczona na język migowy, dostępna w audiodeskrypcji i transmitowana na portalu Niepelnosprawni.pl. W XI dotychczasowych edycjach Konkursu "Człowiek bez barier" nagrodzono 59 osób, jedenaścioro z nich otrzymało tytuł "Człowiek bez barier". Od trzech lat przyznawana jest też Nagroda Publiczności.

Całą relację z konkursu "Człowiek bez barier" można przeczytać na stronie: www.niepełnosprawni.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony