Przejdź do treści
Źródło artykułu

VI Forum Bezpiecznego Latania: Dobre praktyki latania za granicę

W ostatni czwartek marca, na warszawskim lotnisku Babice odbyło się już VI spotkanie z cyklu „Forum Bezpiecznego Latania”. Tym razem tematem przewodnim organizowanego przez portal Dlapilota.pl, KTL AOPA Poland i szkołę lotniczą Unitedsky było przygotowanie do lotu za granicę, a niewątpliwą atrakcją relacja uczestników z lotniczej wyprawy do Afryki.

Pierwsza, merytoryczna część forum była próbą zebrania elementów, które mogą okazać się ważne podczas lotniczej wyprawy za granicę. Prowadzący tę cześć spotkania Wiesław Kapitan zastrzegł jednocześnie, iż wszelkie informacje, które znalazły się w prezentacji nie są gotową checklistą jak postępować, nie dają konkretnych odpowiedzi, ale pokazują na co zwrócić szczególną uwagę i w jaki sposób właściwie przygotować się do wyprawy za granicę. Według niego latanie za granicę nie jest skomplikowane, ale istotnym jest sumienne przygotowanie się do takiej podróży i unikanie zbędnego ryzyka związanego choćby ze złą pogodą.

Ważne jest, aby planując podróż za granicę zadbać o kilka rzeczy, które z pozoru banalne, podczas tego rodzaju wyprawy mogą okazać się kluczowe. Mimo standardów ICAO, zasady wykonywania operacji lotniczych w różnych zakątkach świata nie są takie same. Warto o tym pamiętać i przed podróżą takie rzeczy sprawdzić. Często zdarza się, że podczas zagranicznych podróży, jesteśmy zmuszeni udowodnić pracownikom danego lotniska, że posiadane przez nas dokumenty są zgodne z obowiązującymi przepisami.

Organizując tego rodzaju wyprawę należy pamiętać o podstawowych dokumentach, jak: dowód osobisty, paszport, licencja pilota, certyfikat badań lekarskich i książka pilota. Istotnym elementem jest kontrola pod względem ważności poszczególnych dokumentów i uprawnień wpisanych do licencji. Przydatnym i niezawodnym sposobem jest sporządzenie checklisty z wykazem niezbędnych dokumentów, posiadanych uprawnień oraz rubryką zawierającą daty ich ważności.

Mamy nadzieję, że pomocna w okaże się prezentacja ze spotkania, którą znaleźć można tutaj.

Forum było także okazją do zapoznania się z pierwszym numerem biuletynu wydanego przez KTL AOPA Poland. W najbliższym czasie wydawnictwo rozesłane zostanie do wszystkich ośrodków szkolenia lotniczego w Polsce.

Fragment biuletynu KTL AOPA Poland

Druga cześć VI Forum Bezpiecznego Latania, była okazją do spotkania z grupą pilotów, którzy w styczniu tego roku uczestniczyli w wyprawie General Aviation po południowej Afryce. Podróż, choć wyczerpująca dostarczyła pilotom niezapomnianych wrażeń, które uwiecznili na materiale wideo prezentowanym podczas spotkania.

Przygotowanie do wyprawy w dużej mierze polegało na korespondencji mailowej, a kluczowymi elemetami w procesie planowania były: wybór odpowiednich lotnisk, na których jest paliwo, organizacja bazy noclegowej i wybór właściwego terminu. Nie lada zagadnieniem była również walidacja licencji, która okazała się w sumie egzaminem do licencji PPL.

Absolutnie koniecznym na miejscu okazało się także zatrudnienie „Safety Pilota” ze względu na mało zrozumiały slang tamtejszych kontrolerów i informatorów, niekończącą się papierologię związaną z przekraczaniem granicy, załatwianiem formalności w hotelach i organizowaniem transferów, co w 40 - stopniowym upale było nie lada wyzwaniem.

Podczas wyprawy, należało zwracać szczególną uwagę na warunki atmosferyczne, które w znaczny sposób zmieniały osiągi samolotu. Według relacji pilotów na lotnisku położonym 4200 ft. przy temperaturze 42 stopni operowanie Cessną 182 z 260 konnym silnikiem porównać można do latania w Polsce na 9000 ft zużytą Cessną 152. Pozytywnym zaskoczeniem był doskonały stan lotnisk komunikacyjnych, czego nie można powiedzieć o lądowiskach, które często pozostawiały wiele do życzenia.

Podsumowując, była to niezapomniana przygoda, bezcenne doświadczenie lotnicze i ogromna wiedza, którą można wykorzystać w każdych warunkach, także w lotach po Polsce.

Poniżej prezentujemy film z lotniczej wyprawy do Afryki.

THIS IS AFRICA x BUSHPILOT PERSPECTIVE from Michał "Wiseł" Wiślicki on Vimeo.

W VI Forum Bezpiecznego Latania wzięły udział 53 osoby.



FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony