"Tylko pokaż każdemu" kto chce zrobić lot widokowy

Śmigłowcowy przekręt, fot. youtube

Patologię, obłudę i cwaniactwo, pokazał w krótkim reportażu Rafał Skibniewski, którego poruszyła śmierć wielu osób i proceder jaki trwa w polskim lotnictwie od lat. Polega on na zarobkowym lataniu w formule "Super prezent" w istocie będącym nagięciem formuły lotu zapoznawczego na niecertyfikowanym sprzęcie.

Granica wejścia w świat komercyjnego przewozu na podstawie certyfikatu AOC jest gigantyczna. Wymaga inwestycji w procedury, certyfikowany sprzęt i wyszkolenie pilotów. Oczywiście cena przekłada się na końcu na pasażera. Tylko, należy zadać pytanie, czy te wymagania stawiane przez nadzory są wyssane z palca?

Kiedy nieświadomy niczego pasażer, rodzic, dziecko, znajomy, przyjaciel wsiada do statku powietrznego, ma całkiem uzasadnioną nadzieję, aby oczekiwać, że lot zakończy się szczęśliwie. Przecież w dużym lotnictwie nikt nie wyobraża sobie, że poleci wysłużonym Airbusem, wyciągniętym spod nadzoru np. na Majorkę. Bo niby skąd miałby się dowiedzieć o tym, że coś jest nie tak?

A no właśnie, w dużym lotnictwie jest kilka bezpieczników po drodze. Certyfikowane lotniska, sprzedaż biletów na szeroką skalę, w końcu zawsze się może trafić "dociekliwy" pasażer. A w małym lotnictwie? Sytuacja zgoła inna i polegająca na sprytnym chwycie marketingowym, czyli sprzedawaniu "Wielkich marzeń" za całkiem przystępną cenę.

Kilka słodkich tekstów "spełnij marzenie o lataniu" plus kolorowe zdjęcia szczęśliwych osób i wybornie niska cena, obdzierają nas z czujności. Przecież im się udało, a to tylko "dwie stówki". Wszyscy chyba pamiętają wypadek pod Łowiczem w którym zginął niczego nieświadomy pasażer w locie akrobacyjnym na niedopuszczonym do akrobacji samolocie (ultralajcie) z pilotem bez uprawnień do takich lotów?

On też kupił super prezent. Można by powiedzieć, że sięgnął gwiazd. Taki był "Super Prezent". Jesteśmy pewni, że gdyby obejrzał ten materiał przed lotem, by żył. Podobnie, gdyby ten film obejrzała jego rodzina.

Jeśli ktokolwiek z Was, lub Waszych znajomych planuje zrobić sobie lub komuś prezent, niech obejrzy obowiązkowo ten film:i odwiedzi stronę ULC:

https://ulc.gov.pl/pl/aktualnosci/5162-sprawdz-zanim-polecisz-rusza-akcj...


Tylko pokażcie ten film każdemu....

Rafał Skibniewski, pilot liniowy i właściciel lądowiska Milewo.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus