Przejdź do treści
IMGW - wykład Pan Zdzisław Dziewit
Źródło artykułu

Szkolenie IMGW dotyczące interpretacji odczytów z radarów sieci POLRAD

7 lipca w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, odbyło się szkolenie z zakresu systemów radarów meteorologicznych, zalet i ograniczeń pomiarów radarowych oraz przykładów i interpretacji danych radarowych. Zajęcia prowadzone były przez Zdzisława Dziewita, kierownika Ośrodka Teledetekcji Naziemnej.

Spotkanie rozpoczęło się wprowadzeniem do teorii radarów. Poruszone zostały tematy określania położenia obiektu w przestrzeni, wiązki i odbiciowości radarowej, pomiarów dopplerowskich oraz infrastruktury radarów sieci POLRAD (który został wybudowany w ramach Systemu Monitoringu i Osłony Kraju - SMOK). Na uwagę zasługuje fakt, że stworzenie jednego, pełnego obrazu sytuacji meteorologicznej dla jednego radaru, z uwagi na jej wąski , przy obecnych radarach około 4 minut. Kwestia uzupełnienia istniejącej sieci o kolejne radary, szczególnie w północno-wschodniej Polsce, była żywo komentowana, ale jak podkreślił prowadzący, z powodu wysokich kosztów budowy stacji tego typu (ok. 12 mln zł), w obecnej chwili nie są planowane inwestycje w infrastrukturę radarową.

Zasadnicza część wykładu, została dedykowana omówieniu sposobów interpretacji odczytów radarowych. Pozornie "łatwy" i wydawać by się mogło intuicyjny obraz kryje dziesiątki wyjątków, bez których znajomości posługiwanie się obrazem radarowym może przyczynić się do błędnego zrozumienia sytuacji meteorologicznej. Omawawiane tematy dotyczyły błędnej kalibracji radarów, niewykrywalności części obiektów, anomalii spowodowanych opadami w strefie stacji radarowej, ograniczeń w obszarach zacieniowanych. Wykład, poparty był dziesiątkami przykładów w postaci animacji. Prowadzący uczulał aby zwracać uwagę na to z jakich radarów pochodzą dane pobierane przez pilotów.

Instytut zapowiedział przeprowadzenie kolejnych, rozszerzonych o dodatkowe zagadnienia warsztatów, które w przypadku zainteresowania ze strony środowiska lotniczego mogą być zorganizowane w innych miastach na terenie Polski. Zapraszamy do śledzenia strony IMGW http://awiacja.imgw.pl gdzie będą ukazywały się ogłoszenia dotyczące kolejnych terminów spotkań.

Wstęp na szkolenia jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona i o uczestnictwie decyduje kolejność nadsyłanych zgłoszeń.

Z pełnym przekonaniem, polecamy wykłady w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej wszystkim pilotom. Dziękujemy Panu Zdzisławowi Dziewitowi za nowoczesną i szalenie interesującą prezentację.

Redakcja
dlapilota.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony