Ryszard Witkowski skończył 95 lat

Ryszard Witkowski podczas obchodzonych 95. urodzin (fot. arch. Grzegorz Brychczyński)

Ryszard Witkowski – pilot szybowcowy i samolotowy, jeden z pięciu pierwszych wyszkolonych w Polsce pilotów śmigłowcowych, pilot doświadczalny, ekspert w dziedzinie wiropłatów, instruktor, wieloletni pracownik Instytutu Lotnictwa w Warszawie, a także  autor książek naukowych, historycznych i autobiograficznej opowieści „Sześć stopni swobody” – w dniu 9 maja 2021 r. obchodził 95. urodziny.

Ryszard Witkowski urodził się 9 maja 1926 r. w Milanówku. Podczas II wojny światowej należał do Narodowej Organizacji Wojskowej i do Armii Krajowej.  Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Po wojnie był jednym z założycieli Koła Lotniczego w Szkole Inżynierskiej Wawelberga i Rotwanda. W 1945 roku ukończył kurs szybowcowy w Rzadkowie, a rok później – kurs samolotowy w Ligotce Dolnej. W 1949 zaczął latanie sportowe, startując m.in. w Międzynarodowych Zawodach Szybowcowych. Wtedy też rozpoczął pracę w Głównym Instytucie Lotnictwa.


Ryszard Witkowski - pierwszy samodzielny lot samolotowy, 1946 (fot. Aeroklub Warszawski)

W 1950 roku aresztowany w związku z konspiracyjną działalnością podczas wojny i odsunięty od lotnictwa. Po amnestii w 1955 roku zainteresował się śmigłowcami. Jako śmigłowcowy pilot doświadczalny wykonywał w Instytucie Lotnictwa próby w locie śmigłowców: BŻ-1 GIL, BŻ-4 Żuk, SM-1, SM-2 i Mi-2. Wykładał zagadnienia związane z wiropłatami w Anglii i w Libii. Zasiadał w jury na międzynarodowych zawodach śmigłowcowych (m.in. na Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata w 1971 roku) i modeli śmigłowców.

Wyróżniony przez FAI Złotym Medalem Wiropłatowym oraz Dyplomem Paula Tissandiera, a przez Aeroklub Polski – tytułem i odznaką Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego oraz Medalem 50-lecia Polskiego Lotnictwa Sportowego 1919–1969. W kwietniu 2017 roku otrzymał Złoty Medal Wiropłatowy 2017, przyznawany corocznie przez Komisję Wiropłatową Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI. Gold Rotorcraft Medal jest przez FAI przyznawany w uznaniu wkładu wniesionego w rozwój i popularyzację wiropłatów, w szczególności w sporcie. Ryszard Witkowski był wieloletnim (od 1971 do 1992) polskim delegatem do wiropłatowej komisji FAI (CIG – Commission Internationale de Giraviation).
(Źródło krótkiej noty biograficznej: Aeroklub Warszawski)


Medal Wiropłatowy (fot. Aeroklub Warszawski)

Na portalu Polska Mówi, którego redakcja przeprowadza wywiady z uznanymi i ciekawymi osobistościami, został opublikowany materiał filmowy z rozmowy z Ryszardem Witkowskim pt. "Historia mojego życia".

To jest wspaniała i bardzo ciekawa opowieść o życiu człowieka, którego wielką pasją było i jest lotnictwo. Ryszard Witkowski, jest jednym z pierwszych pięciu polskich pilotów śmigłowcowych i doświadczalnym.

Wywiad portalu Polska Mówi:

Podczas obchodzonych 95. urodzin Ryszarda Witkowskiego szerokie grono kolegów i przyjaciół złożyło Jubilatowi serdeczne życzenia i zadali pytanie:

Jak pan się trzyma!
Jak pan się trzyma!
To nie do wiary jak na ten wiek?
Pana nie ima
Sie wcale zima
Pan jakby w jesień dopiero wbiegł!
Chce się
Przez te jesień
Równocześnie
Z panem biec

Jak zwykle dowcipnie i sposób pełen humorów odpowiedział im, że wcześniej już to pytanie zadał Kabaret Starszych Panów.

Jego odpowiedz to: jak cię czas pogania przodem puszczaj drania.

Życzymy dużo zdrowia i pogody ducha na co dzień, dziękując za olbrzymi, przepełniony pasją, wiedzą i zaangażowaniem wkład w historię polskiego lotnictwa!


Przeczytaj również:
Klub Pilotów Doświadczalnych – to moje dziecko – wywiad z Ryszardem Witkowskim
Kulisy nagrody z FAI – wywiad z Ryszardem Witkowskim

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus