Rocznica urodzin Tadeusza Pruszkowskiego – wielkiego entuzjasty lotnictwa

Tadeusz Pruszkowski siedzi na swoim prywatnym samolocie (fot. Ryś Jan/Narodowe Archiwum Cyfrowe)

132 lata temu, 5 kwietnia 1888 roku urodził się Tadeusz Pruszkowski, polski malarz, krytyk artystyczny i pedagog. Wielki entuzjasta lotnictwa i pilot.

W początkowym okresie twórczości zajmował się tematyką historyczną. Następnie malował portrety, na jego obrazach znalazło się wiele osób pochodzących z ówczesnych elit rządowych i intelektualnych. Portretował między innymi Józefa Piłsudskiego, Gabriela Narutowicza i Stanisława Wojciechowskiego. Na obrazach swoich uwieczniał również wizerunki kobiet. W tematyce jego obrazów nie brakowało także pejzaży i martwej natury.

Malarz pozostał tradycjonalistą – nowe kierunki go nie interesowały. Nie uległ wpływom kubizmu w Paryżu, gdzie przebywał w latach 1910-11. Podziwiał natomiast Halsa, Velazqueza, Zorna i Sierowa. W 1922 roku został profesorem malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych, a w 1930 roku jej dyrektorem. Każdy ze studentów chciał być przyjęty do jego pracowni.

Tadeusz Pruszkowski był człowiekiem niewyczerpanej energii, rozlicznych zainteresowań i życiowych sukcesów. Uczestniczył we wszystkich ważniejszych wydarzeniach artystycznych w kraju i zagranicą.

Jego pasją, obok malarstwa, był automobilizm. Brał udział w rajdach samochodowych. Ale z czasem ogarnęła go nowa pasja, sport lotniczy. W 1929 roku Tadeusz Pruszkowski namalował autoportret. Artysta przedstawia swoje dwie największe pasje jakimi było malarstwo oraz lotnictwo.

AUTOPORTRET Tadeusza Pruszkowskiego z 1929 r. to dzieło po prostu wybitne. (fot. Pardes Festival/FB)

Około 1930 roku postanowił zostać pilotem, zdobył odpowiednie uprawnienia, kupił samolot DE Havilland DH 60 Gipsy Moth (SP-TUR "Sroka"), założył w Kazimierzu lotnisko i stał się prawdziwym miłośnikiem pilotażu. (W Kazimierzu Dolnym organizował swoje słynne plenery. Marzył o stworzeniu miasta artystów, pisarzy i ludzi kultury.) Często podróżował własnym samolotem.

Brał udział w licznych zawodach i pokazach samolotowych. W piśmie "Skrzydlata Polska" zamieszczał artykuły propagujące lotnictwo, zabiegał o środki w celu jego upowszechniania. Został mianowany honorowym prezesem Aeroklubu Warszawskiego.

Więcej o lotniczej pasji artysty malarza można przeczytać na profilu facebookowym Lotnictwo i Ludzie.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus