Pelagia Majewska przy szybowcu Pirat (fot. z archiwum MDK 2 w Lublinie)

Rocznica śmierci Pelagii Majewskiej

Dzisiaj, 12 lipca, przypada 34. rocznica śmierci jednej z najsłynniejszych pilotek świata, Pelagii "Peli" Majewskiej.

Pelagia urodziła się 29 kwietnia 1933 roku w Równem.

Swoją przygodę z lotnictwem rozpoczęła w Aeroklubie Lubelskim, a następnie kontynuowała ją w Aeroklubie Warszawskim. Startowała w licznych zawodach szybowcowych w kraju i za granicą. Dwukrotnie stanęła na najwyższym miejscu na podium podczas Kobiecych Międzynarodowych Zawodach Szybowcowych (w 1973 oraz 1977), a w 1975 ukończyła zawody na drugiej pozycji.

Jako pierwszy pilot szybowcowy w Polsce została wyróżniona w 1956 r. najwyższym polskim odznaczeniem szybowcowym – Medalem Tańskiego.

Była pierwszą kobietą w Polsce i drugą na świecie, która otrzymała nadane przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI) najwyższe światowe odznaczenie szybowcowe – Medal Lilienthala (1960).
Jako druga w Polsce i trzecia kobieta na świecie zdobyła Złotą Odznakę Szybowcową z Trzema Diamentami. W ciągu swojej kariery trzykrotnie została odznaczona Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

Uzyskała 21 rekordów krajowych i 17 światowych.

Zginęła w wypadku lotniczym 12 lipca 1988 roku w Lizbonie.

Pelagia Majewska (fot. z archiwum MDK 2 w Lublinie)

Za swe osiągnięcia w lotnictwie polskim została odznaczona Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym i Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Pośmiertnie odznaczono ją także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pela jest nie tylko wspominana w środowisku lotniczym ze względu na swoje osiągnięcia sportowe i zdobyte tytułu. Współpracowała z aeroklubami terenowymi, jako społeczny instruktor szkoliła młodych pilotów, a także była jednym z członków Rady Redakcyjnej tygodnika Skrzydlata Polska. Cieszyła się niezwykłą sympatią środowiska lotniczego za jej życzliwość, romantyzm, umiejętność jednoczenia ludzi wobec wspólnego celu i niecodzienne pomysły.

Awers Medalu Pelagii Majewskiej (fot. Grzegorz Nadolny, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons)

Rok po jej śmierci Konferencja Generalna FAI, na wniosek Aeroklubu Polskiego, ustanowiła medal im. Pelagii Majewskiej, który jest uważany za najwyższe międzynarodowe odznaczenie szybowcowe w kategorii kobiet.

Pelagia Majewska zginęła w katastrofie lotniczej na lotnisku w Lizbonie. Spędziła w powietrzu na szybowcach ponad 3600 godzin.