Przygotowania do Uroczystej Defilady Lotniczej Akademii Wojskowej

PRzygotowania do dfilady lotniczej, fot. Lotnicza Akademia Wojskowa

3 maja 2019 r. w Warszawie odbędzie się defilada wojskowa z okazji 228. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. Wydarzenie zostanie połączone z obchodami 20-lecia Polski w NATO i 15 rocznicy przystąpienia do Unii Europejskiej.  W uroczystościach wezmą udział podchorążowie "Szkoły Orląt", a jednym z najbardziej widowiskowych elementów będzie przelot floty Sił Powietrznych. Polecą między innymi najnowsze statki powietrzne LAW zakupione w 2018 r. Za ich sterami zasiądą piloci wojskowi i instruktorzy Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego!

W defiladzie weźmie udział prawie dwa tysiące osób, w tym żołnierze Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. Wisłostradą w tym roku poza wojskiem przejdą po raz pierwszy pododdziały uczelni wojskowych – Lotnicza Akademia Wojskowa, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej oraz Akademia Wojsk Lądowych oraz funkcjonariusze innych służb.

Mamy zaszczyt brać udział w takiej paradzie pierwszy raz. Będą reprezentowały nas trzy śmigłowce Guimbal G2 oraz Diamond DA42 jako prowadzący z trzema Daimondami DA40 w formacji romb – informuje płk pil. Artur Kałko, Dowódca Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego LAW.


Udział w defiladzie poprzedzony jest cyklem przygotowań, które trwają od 25 kwietnia. Na Warszawskim niebie zaprezentują się łącznie 83 statki powietrzne, a pokaz rozpocznie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”.

Trzy śmigłowce Guimbal G2 wykonają przelot w pierwszej grupie, w ugrupowaniu “klin”. Natomiast samolot Diamond DA42 jako prowadzący i trzy Diamondy DA40 przelecą nad Warszawą na pozycji jedenastej. Przygotowania, które właśnie trwają, mają na celu dopracowanie wszystkich elementów pokazu, aby zapewnić doskonały efekt końcowy podczas przelotu oraz jego bezpieczeństwo – podkreśla Stanisław Lizak, Szef Instruktorów Szkolenia Praktycznego ACSL LAW.

Defilada lotnicza „Silni w Sojuszach” jest również doskonalą okazją do zaprezentowania floty powietrznej Lotniczej Akademii Wojskowej, która jest w fazie intensywnego rozwoju. Najważniejszym zadaniem Uczelni jest przygotowanie studentów wojskowych na potrzeby lotnictwa Sił Zbrojnych RP. Nowe statki powietrzne stanowią istotną inwestycję zwiększającą możliwości szkoleniowe Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego.


Nie wszyscy w Polsce wiedzą, czym zajmujemy się w Akademickim Centrum Szkolenia Lotniczego. Bardzo dużo osób jest zaskoczonych, kiedy dowiadują się, że szkoła posiada 29 statków powietrznych, w tym 9 śmigłowców – mówi płk Artur Kałko.

W dniu defilady za sterami DA42 zasiądą: pilot Stanisław Lizak oraz Przemysław Górecki, za sterami pozostałych DA40 zasiądą piloci: Andrzej Jurny z Tomaszem Stefaniakiem, Marek Bylinka z Martą Kuzyką, Marek Gąsik z płk Arturem Kałko. Za sterami śmigłowców Guimbal G2 zasiądą piloci: Roman Mendrek z Jackiem Gnypem, Marek Figiel i Henryk Gołembiewski.

Źródło: Malwina Smolak, www.deblinnews.pl

Źródło: Lotnicza Akademia Wojskowa
comments powered by Disqus