Przejdź do treści
Źródło artykułu

Przewodniczący KE: Nie będzie już zmiany czasu w UE

W dniach od  4 lipca 2018 r. do 16 sierpnia 2018 r. Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje społeczne mające na celu zbadanie kwestii funkcjonowania czasu letniego w państwach Unii Europejskiej i określenie czy istnieje potrzeba wprowadzenia go na stałe.

Fakt ten ma również znaczenie dla branży lotniczej, która funkcjonuje w oparciu o czas UTC (GMT, ZULU). W UTC m.in. są składane plany lotu, przyznawane sloty, a także wysyłane depesze ruchowe (tzw. MVT). Aktualnie czas lokalny w Polsce wynosi UTC +2h (lato) i UTC + 1h (zima).

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił, że likwidacja zmiany czasu jest przesądzona. Zgodnie z wynikami unijnej ankiety, zdecydowana większość mieszkańców UE chce skończyć z przestawianiem zegarków.

Internetowe konsultacje UE w sprawie zmiany czasu osiągnęły najwyższą frekwencję w historii. Ponad 4,5 mln Europejczyków wzięło w nich udział. Aż 84% respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu.

Rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein powiedział: "Polityczna decyzja została podjęta. Trzeba wsłuchiwać się w głos Europejczyków". Winterstein zaznaczył, że "zmiana przepisów nie oznacza utraty prawa do decydowania o ustalaniu czasu przez państwa członkowskie. Jednak nowa dyrektywa będzie wiążąca dla całej UE".

W piątej Jean-Claude Juncker, który w wywiadzie dla niemieckich telewizji ARD i ZDF odnósł się do posiedzenia KE, powiedział: "Dzisiaj o tym zadecydujemy".

Państwa członkowskie UE rozciągają się obecnie na trzy strefy czasowe: czas zachodnioeuropejski lub czas uniwersalny (GMT), czas środkowoeuropejski (GMT + 1) i czas wschodnioeuropejski (GMT + 2) Osiem państw członkowskich Unii (Bułgaria, Cypr, Estonia, Finlandia, Grecja, Łotwa, Litwa i Rumunia) stosuje standard GMT + 2. 17 państw członkowskich (Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Polska, Słowacja, Słowenia, Hiszpania i Szwecja) stosuje GMT + 1, a trzy państwa członkowskie (Irlandia, Portugalia i Wielka Brytania) stosuje GMT.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony