Przemyt kokainy odkryty w silniku odrzutowym

Przemyt kokainy w silniku odrzutowym, fot. aerospcworld

Celnicy z Hongkongu odkryli 217 kg kokainy ukrytej w silniku odrzutowym. Jest to pierwszy przypadek w handlu narkotykami, w którym wykorzystano silnik samolotu. Zajęcie o wartości 246 mln HK (31,7 mln USD) jest także największym do tej pory ujawnionym w 2020 r. i największą sprawą dotyczącą przemytu kokainy drogą morską.

Silnik odrzutowy został wysłany z Ekwadoru w marcu br. w kontenerze, jednak nie został on odebrany przez odbiorcę. Jednostka napędowa wzbudziła zaniepokojenie wśród celników, ponieważ silniki odrzutowe rzadko są importowane z Ameryki Południowej.

Silnik został rozmontowany po tym, jak skany rentgenowskie wykazały dziwną strukturę, inną niż posiada typowa jednostka. Po wykonaniu boroskopii w środku oficerowie znaleźli kokainę. Początkowo silnik był zgłaszany jako jednostka napędowa przeznaczona do B737, chociaż niektóre niepotwierdzone raporty sugerują, że był on dedykowany do B707.


Silnik uznano za niesprawny z powodu jego złego stanu technicznego, ale został on pomalowany, aby wyglądał jak nowy. Brakowało też wielu jego wewnętrznych elementów. Celnicy odkryli wewnątrz osiem pojemników z narkotykiem.

Źródło: aerospcworld.com
comments powered by Disqus