Próby naziemne samolotu Panthera firmy Pipistrel

Próby naziemne samolotu Panthera

28 Marca 2013 roku ze słoweńskiej fabryki firmy Pipistrel wystawiony został samolot Panthera celem wykonania prób naziemnych. Inżynierowie i technicy firmy przeprowadzili z powodzeniem pierwsze uruchomienie 210 konnego silnika Lycoming IO-390 sprawdzając parametry jego pracy. 

Właściciel firmy Ivo Boscarol mówi "To bardzo ekscytujące, że możemy być świadkiem prób i testów w których samolot budzi się do życia po raz pierwszy. Dla całego procesu budowy samolotu Panthera to zdecydowanie bardzo duży krok naprzód. Czekamy zatem na dalsze próby i pierwszy lot, który nastąpi już wkrótce". Ivo Boscarol nie zdradził jednak kiedy dokładnie zaplanowane jest przeprowadzenie pierwszego lotu.

Pewne jest jednak, że praca zespołu Pipistrel w najbliższych dniach będzie skupiała się wokół prób naziemnych i przygotowań samolotu do pierwszego lotu. Panthera jest najnowszym dzieckiem słoweńskiej firmy Pipistrel. Jest to produkt przynoszący rewolucję w lotnictwie GA, mogący zabrać na pokład 4 dorosłe osoby, posiadający zasięg 1000NM i prędkość przelotową 200kts spalając przy tym zaledwie 10 galonów na godzinę. Panthera jest samolotem konstrukcji kompozytowej z tytanowym, chowanym podwoziem oraz z standardowo zamontowanym systemem spadochronowym.

Jest to pierwszy samolot na świecie, który dostępny jest również w wersji hybrydowej i elektrycznej. Aktualnie Pipistrel przyjmuje zamówienia na samolot na 2015 rok, a cena samolotu zaczyna się od 335 000 EUR. Więcej informacji nt. danych technicznych, wyposażenia i cen na stronie polskiego dystrybutora, firmy SKYDREAM.

Poniżej zamieszczamy film z przebiegu prób.  

 
Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus

Komentarze

Prezes ulcu śpi jak tegoroczna wiosna !

A u nas co ? nic !
Nawet prawa lotniczego nie mamy.
Ministrze Nowak gdzie jesteś ?!
Prezesie ULC gdzie jesteś ?
Pewnie odbieracie premie !
I dziwicie się za co tak dużo ?!

Większości polskich paralotniarzy Ajdovscina jest dobrze znana. :)