Pożar baterii na pokładzie samolotu - szkolenie, które musisz obejrzeć

Szkolenie internetowe Lithium Battery

Pożar w czasie lotu jest krytycznie niebezpiecznym zagrożeniem, które zwykle prowadzi do awaryjnego lądowania, a w niektórych przypadkach również i do poważniejszych następstw. W ostatnim czasie na pokładach samolotów coraz częściej zdarzają się samozapłony litowych baterii, które są powszechnie używane we wszelkiego rodzaju urządzeniach elektronicznych, w tym m.in. w laptopach i telefonach komórkowych. Każdy członek załogi pokładowej, w tym także piloci general aviation, powinien być świadomy, skąd bierze się to zagrożenie i jak można go uniknąć, bądź w przypadku jego wystąpienia, jak z nim walczyć. Istotne jest, iż pożary baterii litowych mogą być zwalczane jedynie przy pomocy unikalnych metod i technik.

Szczegółową wiedzę na ten temat przybliża multimedialny internetowy kurs „Aviation Training – Lithium Battery Fires”, który zamieszczony został na stronie www.aviatas.com. Przedstawione tam prezentacje akcentują, iż głównym niebezpieczeństwem jest mechaniczne uszkodzenie akumulatorów danego urządzenia i w konsekwencji wystąpienie reakcji chemicznych rozgrzewających jego ogniwa do temperatury 130 stopni Celsjusza. Autorzy szkolenia kładą także nacisk na uświadomienie członków załóg oraz personelu naziemnego obsługującego załadunek i rozładunek bagażu i cargo, o zagrożeniach związanych z obecnością na pokładzie statku powietrznego (lub w jego bagażnikach) przenośnych elektronicznych urządzeń osobistych.

Ze szkolenia możemy się m.in. dowiedzieć, gdzie na pokładzie należy umieścić uszkodzone wcześniej telefony komórkowe lub laptopy oraz jakich środków używać, aby skutecznie wyeliminować groźbę ich samozapłonu. Zachęcamy do zapoznania się instruktażem, który trwa zaledwie jedenaście minut. Może to być niezwykle cenna wiedza, która w momencie wystąpienia zagrożenia pomoże nam podjąć właściwe działania i zapobiec ewentualnym konsekwencjom.

Multimedialny kurs dostępny jest pod adresem http://www.aviatas.com/AviationTraining/LithiumBatteryFires.aspx

Ze względu na duże zainteresowanie link nie zawsze działa.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus

Komentarze

Nie rozumiem, nie można przewozić, i używać iPadów? Laptopów? Przecież to normalne.. Kiedy niby coś się może stać?