Początek wakacji z dużą liczbą lotów załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ratujących życie

EC135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (fot. LPR)

Tydzień na przełomie czerwca i lipca to był bardzo pracowity czas dla załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tylko w minionym tygodniu 22 śmigłowce LPR wykonały 248 loty do wypadków, zachorowań oraz transportów międzyszpitalnych, z czego najwięcej należało w minionym tygodniu do załogi "Ratownika13" z Wrocławia. Drugi wynik pod względem ilości lotów odnotowała załoga "Ratownika1" z Białegostoku, która wykonała tylko o jeden lot mniej. Trzecia pod względem liczby udzielonych pomocy jest  załoga "Ratownika10" z Sanoka, która wykonała 16 lotów.

Do zadań jak zawsze włączana jest załoga Piaggio P180 Avanti. W ubiegłym tygodniu załoga tego samoloty wykonała cztery wyloty (transport międzyszpitalny). Załogi Samolotowego Zespołu Transportowego pozostają w całodobowej gotowości.

W sumie, w minionym tygodniu, wszystkie statki powietrzne LPR wykonały 252 loty. W minionym tygodniu ilość lotów ratujących życie poszkodowanym wzrosła o 26 w stosunku do poprzedniego tygodnia. Powyższa statystyka nie obejmuje lotów odwołanych, niewykonanych, szkoleniowych i technicznych.

Śmigłowce EC135 i samoloty Piaggio Avanti Lotniczego pogotowia Ratunkowego, które ratują życie, mają swoich "braci mniejszych". Tę tzw. Małą Flotę LPR tworzą 3 samoloty Tecnam P2008JC MkII oraz 2 helikoptery Robinson R-44 Raven II.

 

Maszyny służą do szkoleń realizowanych w ramach programu wieloletniego pn. „Zapobieganie negatywnym skutkom deficytu pilotów śmigłowcowych w służbie HEMS”. Odbywają się na nich loty szkoleniowe: szkolne, doskonalące i egzaminacyjne (nieujmowane w cotygodniowych statystykach).

Własny Ośrodek Szkolenia Lotniczego LPR umożliwia samodzielne kształcenie kadr lotniczych i zatrudnianie pilotów, którzy nie dysponują jeszcze wymaganym nalotem do pełnienia funkcji dowódcy śmigłowca HEMS (1 000 h nalotu, z czego min. 500 h na śmigłowcach).

Dzięki flocie szkoleniowej nie ma także konieczności wyłączania z dyżurów samolotów i śmigłowców ratunkowych LPR na czas kształcenia pilotów.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus