PocketFMS dla iPhone/iPad i Androida

PocketFMS

PocketFMS to popularna i zaawansowana platforma do planowania i wspomagania lotu zawierająca ruchome maapy, kalkulatory i wszystko to, co jest niezbędne pilotowi na etapie przygotowania i wykonania lotu. Jest często wykorzystywana przez pilotów szybowcowych, samolotowych i mikrolotowych. Jest również ciekawą aternatywą dla "wielko-korporacyjnych" urządzeń typu Garmin, Magellan. Częściej również w ostatnim czaasie, spotyka się zamontowane urządzenia z PocketFMS na samolotach ultralekkich, motolotniach i innych. Oprogramowanie jest dostępne na rynku od 2003 roku, a jego właścicielem jest organizacja "non-for-profit" założona przez holendrów Roba Weijersa, Marcela "Nosegear" Knola oraz Rona Grenfella.

System PocketFMS był do tej pory dostępny na platformę WindowsCE, której udział w rynku po pojawieniu się iOS (Apple) oraz Androida (Google) zaczął gwałtownie topnieć. Autorzy dostrzegli to ograniczenie i w pierwszym kwartale 2011 roku udostępnili nową aplikację pod nazwą AirspaceAVOID dostępną dla urządzeń iPhone/iPad oraz Android w cenie 12.99€.

AirspaceAVOID w wersji 1.2 udostępnia mapę z wykreślonymi przestrzeniami. Aktualizacja informacji lotniczej, ściągana automatycznie po zainstalowaniu oprogramowania, zawiera dane Europy, USA, Kanady, Nowej Zelandii i Australii. Aplikacja - w obecnej wersji - wpomaga pilota podczas lotu, informacjami o otaczających go strukturach przestrzeni powietrznej, podając podstawowe parametry. Dodatkowo AirpsaceAVOID umożliwia zaprogramowanie lotu w trybie "Direct to" lotniska, włączyć filtrowanie przestrzeni do wskazanej wysokości oraz przełączać etykiety informacyjne o przestrzeniach.

AirspaceAVOID to dzisiaj stosunkowo proste funkcjonalnie oprogramowanie. Jednak pamiętając o PocketFMS na Windows CE można spodziewać się w niedługiej przyszłości ciekawej funkcjonalności. Autorzy, zapewniają, że najbliżsszych wersjach pojawi się podkład z informacją o drogach i akwenach wodnych. W kolejnej wersji mają się pojawić niemieckie VFR Approach charts. Będziemy dopingować i informować :-)

Czytaj więcej na www.airspaceavoid.com

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus

Komentarze

Nie wiem jak Air Nav ale PocketFMS jest rewelacyjny. Szczegółowa mapa. Wszystkie strefy w tym ostrzeżenia przed przekroczeniem. Możliwość nawigowania po trasie wyznaczonej z własnych punktów. Pokazuje strefy burzowe (podłączenie GSM). To takie elementy, na które ja zwróciłem szczególną uwagę.

Piloty! Potestujcie, porównajcie z mało doskonałym Air Nav na iPhone i dajcie znać.