Do końca kwietnia cały personel lotniczy będzie szczepiony przeciwko COVID-19 (Prima Aprilis)

Covid AstraZeneca, szczepienia pilotów

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż kolejną grupą zawodową, która ma zostać zaszczepiona przeciwko COVID-19, będzie personel lotniczy. Zgodnie z opublikowanym 30 marca 2021 r. rozporządzeniem w sprawie szczepień poszczególnych grup zawodowych (Dz.U.poz. 2060), szczepienia na podstawie ważnych licencji będą mogli wykonać nie tylko piloci, ale też stewardessy, mechanicy, kontrolerzy czy też dyspozytorzy lotniczy.

Warunkiem zapisania na szczepienie jest przesłanie na specjalnie stworzony adres: zapisypersonellotniczy@mz.gov.pl daty ważności licencji (wyłącznie daty, nie numeru, ani innych danych) jednego z wymienionych powyżej zawodów lotniczych. Po zweryfikowaniu jej ważności w ULC, konsultant wyznaczy termin szczepienia, którego pierwsza grupa powinna się spodziewać w połowie kwietnia.

Co istotne, skierowanie na szczepienie będzie wydane elektronicznie, jednak w niektórych przypadkach zalecana jest konsultacja z lekarzem orzecznikiem medycyny lotniczej, celem zdiagnozowania potencjalnych przeciwwskazań. Przyjęcie pierwszej dawki szczepionki może spowodować czasowe powikłania i wyłączenie możliwości wykonywania pracy zawodowej.

Szczepienia będą wykonywane szczepionką Astra/Zeneca. Druga dawka powinna zostać przyjęta po 6 tygodniach od pierwszej. Cały personel lotniczy ma zostać zaszczepiony do końca kwietnia br.


Szanowni Czytelnicy, informujemy, iż powyższa informacja jest związana z Prima Aprilis i nie jest prawdziwa.


Czytaj również:
EASA publishes Safety Information Bulletin SIB 2021-06 Vaccination of Aircrew - Operational Recommendations

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus