Przejdź do treści
Wystawa - „Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego – od Żwirki i Wigury do współczesności” / fot. Paweł Kralewski
Źródło artykułu

Otwarcie wystawy „Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego” w gmachu Sejmu RP

W środę 26 września, w gmachu Sejmu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej „Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego – od Żwirki i Wigury do współczesności”. Projekt Aeroklubu Polskiego oraz Parlamentarnego Zespołu Lotnictwa swym patronatem objęli Marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz i Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Senator Witold Sitarz, przewodniczący zespołu, czynny pilot i instruktor szybowcowy na wstępie uroczystości przywołał minioną niedawno 80 - tą rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w prestiżowych Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych - Challenge 1932 w Berlinie, które to zapoczątkowało piękną historię polskiego lotnictwa sportowego. Podkreślił wyjątkowe zasługi polskich pilotów oraz niespotykane osiągnięcia w dyscyplinach, w których to zawodnicy finansują swoje szkolenie, a często także sprzęt, na którym startują.
 

Stanisław Karczewski, Cezary Grabarczyk, Witold Sitarz i Krystyna Skowrońska / fot. Paweł Kralewski

Od 1932 roku, polscy piloci zdobyli 1060 medali, co na tle innych dyscyplin sportu jest osiągnięciem niebagatelnym. Senator dodał, że wszystko to możliwe było w dużej mierze dzięki Aeroklubowi Polskiemu, który wkrótce obchodził będzie 100 - lecie swojego istnienia, a znak AP powinien być chroniony jako dobro narodowe.

Wicemarszałek sejmu Cezary Grabarczyk odniósł się do polskiej lotniczej myśli technicznej, która szła w parze z sukcesami naszych sportowców, dzięki czemu elitę w lotniczym świecie stanowili nie tylko polscy piloci, ale także konstruktorzy.

O sukcesach polskiego lotnictwa sportowego mówił także prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik, który podkreślił bardzo symboliczny wymiar wystawy. Jego zdaniem nie sposób przedstawić całego dorobku polskich pilotów w tak ograniczonej formie, ale dobrze się stało, że wystawa znalazła swoje miejsce w budynku Sejmu, bo właśnie tam tworzone są przepisy Prawa Lotniczego.

Uroczystego przecięcia wstęgi i otwarcia wystawy dokonali wicemarszałkowie Senatu i Sejmu Stanisław Karczewski i Cezary Grabarczyk oraz prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik.



Stanisław Karczewski, Włodzimierz Skalik i Cezary Grabarczyk / fot. Paweł Kralewski

Na otwarcie wystawy zaproszono wybitne postacie polskiego lotnictwa, pilotów, wielokrotnych medalistów, przedstawicieli Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Instytutu Lotnictwa oraz mediów.

Rafał Żwirko – Niwiński i Agnieszka Żwirko – Niwińska / fot. Paweł Kralewski

Wyjątkowego charakteru uroczystości dodała obecność prawnuków Franciszka Żwirki – Agnieszki Żwirko – Niwińskiej i Rafała Żwirko – Niwińskiego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony