Ostatnia podróż Jak-a 40

Transport JAK-a 40

W nocy z 22 na 23 marca samolot Jak-40 (nr boczny 044), który należał do rozformowanego 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, został przetransportowany do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie trafi na ekspozycję otwartą. Maszyna była przewożona na trzech ciężarówkach, z których na jednej znajdował się kadłub, a na pozostałych skrzydła i silniki.

Odrzutowcem od ponad 30 lat podróżowały najważniejsze osoby w Polsce. Pierwotnie samolot miał zostać zezłomowany, jednak zainteresowała się nim dyrekcja warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego, gdzie prezentowane są także inne statki powietrzne eksploatowane w Polskich Siłach Powietrznych, w tym m.in. An-26, Mig-29, Su-22, Mig-21, Iryda i Iskra. Przejazd kolumny ulicami stolicy zajął niewiele ponad godzinę i nie wpłynął na większe utrudnienia w ruchu.

Transportu samolotu podjęła się firma Panas Transport ze Zwierzyńca, która specjalizuje się w przewozach specjalnych oraz przewożeniu ładunków ponadgabarytowych i ponadnormatywnych. Firma posiada bogate doświadczenie w oferowaniu usług transportu statków powietrznych. W listopadzie ubiegłego roku  podnosiła z pasa warszawskiego lotniska Boeinga 767, który lądował awaryjnie bez podwozia. Wcześniej transportowała m.in. brytyjskie Harriery, francuskie myśliwce Mirage, Mig-i 29, F-16, a także radzieckie śmigłowce Mi-6. Kilkanaście z nich trafiło do Muzeum Wojska Polskiego.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus