Odnajdują szczątki PZL P11c por. Urbana

Poszukiwania szczątków PZL P11c ppor. Urbana (fot. Stowarzyszenie "Wizna 1939")

Przez lata całe ostatnie minuty lotu ppor. Władysława Urbana z września 1939 r. nie były wyjaśnione. Krążyły na ten temat sprzeczne relacje. 

Aż do wybuchu wojny Urban pozostawał w składzie 141 Eskadry.  30 sierpnia 1939 r. w ramach mobilizacji został przesunięty wraz z eskadrą na polowe lotnisko Markowo, 22 km na południowy zachód od Torunia. 1 września o godz. 11:00 wraz z por. Marianem Pisarkiem i kpr. Benedyktem Mielczyńskim wystartował alarmowo przeciwko rozpoznawczym samolotom niemieckim, jednakże próba przechwycenia nie powiodła się. 2 września piloci 141 Eskadry otrzymali rozkaz ataku na niemieckie czołgi na szosie Gruta-Łasin. Nieprzemyślane polecenie dowódcy lotnictwa Armii "Pomorze" doprowadziło do rzezi pilotów eskadry: bardzo silna obrona przeciwlotnicza w rejonie celu zestrzeliła samoloty kpt. Floriana Laskowskiego (dowódcy III/4 Dywizjonu Myśliwskiego), kpr. Mielczyńskiego oraz Urbana. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych podporucznik Władysław Urban zginął na miejscu, we wraku swego samolotu. Pochowany został na Cmentarzu Wojennym w Mełnie koło Grudziądza.

Członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" wybrali się zatem pod Grudziądz, do Rogóźna, żeby zobaczyć na własne oczy, czy we wskazanym miejscu rozbił się samolot bohaterskiego lotnika i jaki ta tragedia miała przebieg. Organizatorem poszukiwań byli lokalni pasjonaci historii: Maciej Kurkiewicz i Tomasz Piwowarski.

Poszukiwania polskich samolotów z września 1939 r. stały się nie tylko pasją Stowarzyszenia "Wizna 1939", ale także tym stanem, gdzie każdy najmniejszy element staje się dla nich bezcennym znaleziskiem. A w tym przypadku nie było tylko małych elementów... Podczas grudniowych poszukiwań działali wspólnie z ekipą Adama Sikorskiego z "Było, nie minęło – Kronika Zwiadowców Historii" i Stowarzyszenia 49 Miłośników Lotnictwa w Pruszczu Gdańskim. – Dziękujemy Wójtowi Gminy Gruta – Waldemarowi Kurkowskiemu i lokalnym pasjonatom historii za zaproszenie (Maciej Kurkiewicz i Tomasz Piwowarski) – mówią członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939".

Odnalezione przedmioty znajdą się na ekspozycji Szkoły Podstawowej im. płk. Floriana Laskowskiego w Grucie. Poniżej film z poszukiwań szczątków PZL P11c.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus