"Odlotowy mural - Warszawa Włochy. Osiągnięcia Polskiego Lotnictwa" nie zdobył finansowania z BO

Projekt "Odlotowy mural - Warszawa Włochy. Osiągnięcia Polskiego Lotnictwa" (fot. Artur Adamiec)

15 września zakończyło się głosowanie w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego dla Warszawy na 2021 rok. Znamy już wyniki głosowania. W głosowaniu wzięło udział 109 025 mieszkańców Warszawy.

Jednym z projektów dzielnicowych, na który można było głosować, był projekt pn. "Odlotowy mural - Warszawa Włochy. Osiągnięcia Polskiego Lotnictwa". Dotyczył wykonania 2 murali na ścianach szczytowych elewacji budynku szkoły przy ul. Astronautów 17 (ściany są od strony ul. Hynka).

Prokekt uzyskał 671 głosów. Taki wynik nie przełożył się niestety na uzyskanie finansowania z budżetu obywatelskiego dla Warszawy na 2021 rok.

Murale miały przedstawiać na tle wymalowanego nieba z chmurami wydane polskie znaczki pocztowe. W nowym projekcie na znaczkach o tematyce lotniczej miały być przypomne takie ikony Polskiego Lotnictwa jakimi byli:

  • Franciszek Żwirko, Stanisław Wigura, Stanisław Skarżyński i ich wspaniałe samoloty RWD zaprojektowane i wykonane na Politechnice Warszawskiej, 
  • Czesław Tański który dokonywał pierwszych wzlotów na lotni własnej konstrukcji.
  • oraz niecodzienne wydarzenie, które odbyło się w roku 1938 jakim było przygotowanie największego na świecie balonu Gwiazda Polski do startu do lotu Stratosferycznego na wysokość 30 km.

Dodatkowo na muralu miały pojawić się w formie stempli pocztowych logo firm i organizacji związanych z tymi wydarzeniami: Aeroklub Polski, Aeroklub Warszawski, Instytut Lotnictwa, Politechnika Warszawska, Wytwórnia Balonów w Legionowie, Firma Motolux inż. Jana Szala 1935.

Projekt autorstwa Artura Adamca (współautorka Anna Olej-Kobus) był również złożony w ubiegłym roku. Jednak mimo uzyskania w roku 2019 dużej ilości głosów (512 głosów) projekt nie został zrealizowany. W ubiegłorocznym głosowaniu zabrakło do realizacji jedynie 23 głosów. Można by powiedzieć "do trzech razy sztuka".

Pełne wyniki głosowania w dzielnicy Włochy TUTAJ.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus