Przejdź do treści
Źródło artykułu

O wkładzie Polaków w rozwój konstrukcji i firmy Stemme na kolejnej Glassówce

Wkład Polaków w rozwój konstrukcji i firmy Stemme będzie tematem najbliższej „Glassówki” – spotkania poświęconego polskim konstrukcjom lotniczym, które od wiosny 2004 roku współorganizowane jest przez Klub Miłośników Historii Polskiej Techniki Lotniczej i Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa (SMIL). Spotkanie odbędzie się 19.03.2016 r., o godzinie 10.15 w Klubie Absolwenta na Politechnice Warszawskiej (gmach główny; wejście z auli w lewy narożnik).

O wkładzie Polaków w rozwój konstrukcji i firmy Stemme opowie dr Stanisław Seroka, który od lat 80. był współkonstruktorem w firmie Stemme. Jest także wykładowcą uczelni technicznych.

Stanisław Seroka (ur. w 1948 r. w Obrytem na Mazowszu), w 1964 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku, a w 1972 r. – studia na Politechnice Warszawskiej na Wydziale MEiL, specjalność: osprzęt i automatyka energetyczna i lotnicza. W latach 1972–73 pracował w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu przy projekcie M15, na stanowiskach starszego i samodzielnego konstruktora. W latach 1973–88 nauczyciel akademicki (starszy asystent i adiunkt)  na Wydziale Mechanicznym Akademii Techniczno-Rolniczej (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy) w Bydgoszczy.

Stanisław Seroka ma w swoim dorobku kilkanaście publikacji naukowych, kilkanaście niepublikowanych opracowań badań zleconych, kilka referatów na konferencjach i sympozjach krajowych i zagranicznych, a ponadto – 7 patentów i 1 wzór użytkowy, w takich dziedzinach, jak: miernictwo wielkości fizycznych, obróbki elektrochemiczno-ścierne, obrabiarki i narzędzia specjalne, robotyka, metodologia projektowania, wzornictwo przemysłowe. W roku 1982 uzyskał doktorat na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej. Od roku 1984 brał udział w pracach badawczo-rozwojowych dla 3 firm z b. Berlina Zach., a od czerwca 1985 r. głównie dla nowo założonej firmy dr Reinera Stemme.

Po odejściu z uczelni z końcem roku akademickiego 1987/88 założył działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia z dnia 23.11.1988 r., zarejestrowaną pod firmą Biuro Projektowo-Konstrukcyjne dr inż. Stanisław Seroka. W zakresie działalności firmy były usługi projektowo-konstrukcyjne i doradztwo, od roku 1996 – wyłącznie dla firm grupy Stemme. Stanisław Seroka ma większościowy udział w konstrukcji motoszybowca S10 oraz oprzyrządowania do jego produkcji. Jest współautorem patentu i konstruktorem składanego śmigła o zmiennym skoku do S10. Ma również na swoim koncie projekty wstępne i konstrukcje wybranych grup konstrukcyjnych motoszybowca S6 i nie wdrożonego (jeszcze) do produkcji szybowca S2. Pozyskał polskich dostawców większości komponentów do programów produkcyjnych Stemme. Prowadzi wieloletni nadzór autorski nad opracowanymi konstrukcjami i zabiegi optymalizacyjne. Ma swój udział w kilku projektach Stemme realizowanych na rzecz firm trzecich.

Na przełomie 2012/13 r. nastąpiło rozstanie z dr Reinerem Stemme po 28 latach współpracy. W latach 2013-15 opracował ostatnie modernizacje S10 i projekty nowego podwozia, trymera steru wysokości i dwóch autopilotów dla motoszybowca S12. Trzydziestoletnią pracę dla Stemme zakończył w 2015 r. Stanisław Seroka od  roku 1996 związany jest z Kostrzynem nad Odrą. W roku 2006 ostatecznie przenosi firmę i rodzinę z Bydgoszczy do Kostrzyna nad Odrę. W dorobku projektowym ma też m.in. 7 projektów budowlanych i 2 projekty ogrodów. Czas wolny najchętniej spędza w Parku Narodowym „Ujście Warty”, na obrzeżu którego mieszka.

Materiały ze spotkań dostępne są na stronie: www.smil.org.pl

Nagrania ze spotkań są dostępne na serwisie youtube po wpisaniu hasła: glassowka.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony