Przejdź do treści
Źródło artykułu

O samolocie rekreacyjnym "Skylark" na kolejnej Glassówce

Samolot rekreacyjny "Skylark" będzie tematem najbliższej „Glassówki” – spotkania poświęconego polskim konstrukcjom lotniczym, które od wiosny 2004 roku współorganizowane jest przez Klub Miłośników Historii Polskiej Techniki Lotniczej i Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa (SMIL). Spotkanie odbędzie się 18.02.2017 r., o godzinie 10:15 w Klubie Absolwenta na Politechnice Warszawskiej (gmach główny; wejście z auli w lewy narożnik).

O samolocie rekreacyjnym "Skylark" opowie Marcin Biernacki (konstruktor).

Materiały ze spotkań dostępne są na stronie: www.smil.org.pl

Nagrania ze spotkań są dostępne na serwisie youtube po wpisaniu hasła: glassowka.


Projekt jednomiejscowego ultralekkiego samolotu sportowego Airtech Canada ”Skylark” (lub Airtech 01) został opracowany na początku lat 1980-tych przez mgr inż. Andrzeja Frydrychewicza dla kanadyjskiej firmy Airtech-Canada. Po trzech latach rozwoju, trzech zmianach projektu, testach w tunelu aerodynamicznym oraz badaniu w locie modelu zdalnie sterowanego w skali ¼, przystapiono do budowy prototypu. Został on zbudowany w polskiej filii firmy Airtech. Prototyp został zarejestrowany w Kanadzie i oblatany 12.10.1984 r. Samolot ten cechował się niespotykanymi własnościami STOL – miał 6 m rozbiegu !

W 1985 r., kiedy pierwsza partia licząca 30 samolotów była niemal gotowa, okazało się, że wskutek nagłych zmian na rynku i potknięć marketingowych produkcję należało przerwać. Prototyp latał jeszcze w 2003 r.

Opracowana została również dwumiejscowa wersja szkolna ”Skylark II”, której prototyp miał zostać oblatany na wiosnę 1985 r. Samolot miał posiadać szerszą kabinę z miejscami obok siebie oraz zmieniony statecznik poziomy. brak informacji, czy ten projekt został zrealizowany.

Po pewnym czasie w firma Airtech reaktywowała tę sferę działalności i powstała seria 10 egz. Airtech 01 z przeznaczeniem do użytku w Polsce. W dniu 09.06.2001 r. w Dęblinie został oblatany samolot Airtech 01 o znakach rejestracyjnych SP-PDC.
Źródło: www.samolotypolskie.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony