Przejdź do treści
Źródło artykułu

O rekonstruowanych przez "Grupę Archeo Łask" samolotach na kolejnej Glassówce

Rekonstrukcje wycofanych ze służby historycznych wojskowych statków powietrznych na przykładzie prac Stowarzyszenia Entuzjastów Lotnictwa "Grupa Archeo Łask" będą tematem najbliższej „Glassówki” – spotkania poświęconego polskim konstrukcjom lotniczym, które od wiosny 2004 roku współorganizowane jest przez Klub Miłośników Historii Polskiej Techniki Lotniczej i Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa (SMIL). Spotkanie odbędzie się 20.02.2016 r., o godzinie 10.15 w Klubie Absolwenta na Politechnice Warszawskiej (gmach główny; wejście z auli w lewy narożnik).

W kolekcji "Grupy Archeo Łask", działającej przy 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku, znajduje się 12 eksponatów. W listopadzie 2015 roku "G.A.Ł." wzięła na warsztat kolejny eksponat. Tym razem jest to samolot szkolny PZL-130 Orlik.

O rekonstrukcjach wycofanych ze służby historycznych wojskowych statków powietrznych opowie Andrzej Wrona, który jest doświadczonym historykiem lotnictwa, fotografem i autorem publikacji, związanym ze środowiskiem lotniczym Łodzi i regionu. Jest też jednym z członków "Grupy Archeo Łask", która jest przykładem spontanicznego ruchu stowarzyszeń powstających przy czynnych jednostkach lotniczych, których rdzeniem są zazwyczaj byli lotnicy i technicy jednostki. Stowarzyszenia takie pielęgnują tradycje jednostki, badają i upowszechniają jej historię, a także zachowują i przywracają do pierwotnego stanu samoloty i śmigłowce będące niegdyś na wyposażeniu Pułku czy Eskadry. "G.A.Ł." jest jednym z najbardziej znanych stowarzyszeń o wartych bliższego poznania osiągnięciach.

Materiały ze spotkań dostępne są na stronie: www.smil.org.pl

Nagrania ze spotkań są dostępne na serwisie youtube po wpisaniu hasła: glassowka.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony