Przejdź do treści
Stefan Kraszewski w telewizji pl1.tv
Źródło artykułu

Wyzwania zawodu kontrolera z perspektywy Stefana Kraszewskiego – rozmowa w tv

Na platformie telewizyjnej pl1.tv, która jest jest polską, niezależną grupą medialną, został opublikowany materiał nazwany „System padnie bez Fair Play”. Gościem prowadzącego Sławomira Kozaka, był Stefan Kraszewski, kontroler ruchu lotniczego, egzaminator ULC, instruktor oraz nauczyciel wielu pokoleń lotników.

Stefan Kraszewski opowiada o karierze kontrolera ruchu lotniczego, swoich początkach w tym zawodzie, a także o praktyce na stanowisku kontrolera wieżowego. Z tej ciekawej rozmowy możemy się m.in. dowiedzieć, jak odbywało się naprowadzanie samolotów na pas za pomocą radaru precyzyjnego (funkcjonował on na niektórych polskich lotniskach do lat 90 tych XX wieku) i jak dużym wyzwaniem dla pilotów i kontrolerów było kiedyś lądowanie w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Dodatko, Stefan Kraszewski opowiada również o sytuacjach awaryjnych i niebezpiecznych, jakich doświadczył w swojej karierze i o tym jak musiał postępować, aby pomóc pilotom w trudnych chwilach. Podkreślał znaczenie więzi między pilotami i kontrolerami, pracy zespołowej i fair play. Przybliża również kulisy sędziowania na modelarskich mistrzostwach świata i Europy, w których to imprezach uczestniczył kilkudziesięciokrotnie.  


Materiał pod tytułem „System padnie bez Fair Play” można obejrzeć tutaj (LINK)


Stefan Kraszewski - Kontroler ruchu lotniczego od 1966 roku w ZRLiLK, potem w PP ”Porty Lotnicze". W PAŻP z uprawnieniami kontroli lotniska i kontroli zbliżania Warszawa Okęcie i Kraków.

Od 1978 r. instruktor w Ośrodku Szkolenia Lotniczego ZRLiLK, potem Agencji Ruchu Lotniczego, a obecnie w PAŻP. Prowadził szkolenie praktyczne na symulatorze KRL dla kandydatów na kontrolerów ruchu lotniczego i licencjonowanych kontrolerów ruchu lotniczego na kursach odświeżających.

Prowadzi wykłady dla pilotów od Świadectwa Kwalifikacji Pilota do ATPL z przedmiotów „Przepisy i Procedury Ruchu Lotniczego” i „Frazeologia proceduralna w języku angielskim i polskim”.

Modelarz, członek Aeroklubu Warszawskiego od 1964 roku. Wielokrotnie brał udział w zawodach krajowych i międzynarodowych w charakterze zawodnika w klasie modeli F2B. Jedenastokrotny Mistrz i Wicemistrz Polski, posiada również Złotą Odznakę Sportową Modelarza Lotniczego z Trzema Diamentami. Sędzia Międzynarodowy FAI w klasie F2B (od 1991 roku, kolejno, osiemnaście razy sędzia na Mistrzostwach Świata i Europy, kilkadziesiąt razy sędzia na zawodach o Puchar Świata, na Mistrzostwach Polski i zawodach krajowych). Dwanaście razy uczestniczył w modelarskich Mistrzostwach Europy i Świata organizowanych w Polsce w charakterze Dyrektora Sportowego lub Zastępcy Dyrektora Sportowego prowadzącego zawody.

Czterokrotnie uczestniczył w Samolotowych i Śmigłowcowych Mistrzostwach Europy i Świata organizowanych w Polsce w charakterze kontrolera ruchu lotniczego.

Za swoje osiągnięcia otrzymał następujące wyróżnienia: Zasłużony dla Transportu RP; Brązowy Krzyż Zasługi; Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego; Błękitne Skrzydła; FAI Dyplom Paula Tissandiera.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony