Modernizacja lotniska już niebawem?

Projekt modernizacji Portu Lotniczego Modlin

Od wczoraj ekolodzy mają 30 dni na odwołanie się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego od umorzenia postępowania w sprawie przebudowy lotniska w Modlinie.

Spółka lotniskowa w Modlinie dostarczyła dodatkowe opracowanie akustyczne wraz z mapą geodezyjną, dlatego minister środowiska nakazał wojewodzie ponowne wydanie uzgodnień środowiskowych dotyczących lokalizacji lotniska w Modlinie.Ponieważ twierdzi, że to może wpłynąć na ostateczne postanowienie dotyczące uzgodnień.

Modernizaji lotniska i przystosowaniu go do ruchu pasażerskiego przeciwni są ekolodzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków z Gdańska. Zaskarżyli oni wydane w czerwcu przez wojewodę uzgodnienia środowiskowe dla inwestycji. Przyczyną jest potencjalne zagrożenie dla licznych w okolicy siedlisk ptaków.

Ostatni nakaz ministra środowiska nie uspokaja ekologów i nie wykluczają złożenia sprawy do Komisji Europejskiej. Przeciągające się formalności coraz bardziej oddalają termin rozpoczęcia inwestycji.

Prezes spółki lotniskowej w Modlinie, Piotr Okienczyc, zaznacza, że nie jest to budowa lotniska od zera i że lotnisko już od dawna istnieje, najpierw jako wojskowe, a obecnie służy małym samolotom cywilnym. Jak twierdzi, mający funkcjonować w zmodernizowanej formie port nie może zaszkodzić środowisku. Jest dobrej myśli i oczekuje rozpoczęcia przebudowy już w przyszłym roku.

Pozostaje tylko trzymać kciuki, by procedury przygotowawcze przyspieszyły, a wtedy przebudowa zakończy się jeszcze przed Euro2012.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus