Moc życzeń z okazji Dnia Kobiet!

Kobieta kapitan w kokpicie samolotu liniowego

Z okazji dzisiejszego święta Pań, wszystkim pilotkom i pasjonatkom lotnictwa składamy moc najlepszych życzeń! Sukcesów w realizowaniu lotniczej pasji, spełnienia w życiu zawodowym i osobistym!

Wszystkim tym Paniom, które marzą o sukcesach lotniczych życzymy wiary w siebie i pełnej motywacji do ciągłego treningu. Abyście Panie nie czuły się osamotnione chcemy przypomnieć, że macie w Polsce wspaniałe prekursorki, takie jak:

Anna Leska-Daab – (u.1910,zm.1998), pilotka eskadry łącznikowej w Anglii, siostra Kazimierza Leskiego oficera wywiadu II wojny światowej. Odznaczona honorową odznaką Golden Wings przyznawana starszym oficerom, a lotnikom ze stażem powyżej 6 000 godzin w powietrzu.

O Annie Leska-Daab krąży pewna historia, oto jej pointa: „Druga wojna światowa. W brytyjskiej bazie lotniczej panuje nerwowe poruszenie. Wszyscy co chwilę z niepokojem spoglądają w niebo zastanawiając się, czy wyczekiwanego Spitfire’a nie zestrzeliła gdzieś po drodze niemiecka Luftwaffe. Wreszcie nad horyzontem pojawia się ciemny kształt myśliwca. Nad lotniskiem unosi się zbiorowy oddech ulgi. Chwilę później samolot ląduje. Na stopniach ukazuje się postać kobiety w brązowym lotniczym kombinezonie. Po chwili wahania jeden z oczekujących żołnierzy niepewnie pyta: „Kiedy pojawi się kapitan?” „Właśnie przed panem stoi...” Odpowiedź wywołuje wyraz ogromnego zdumienia na twarzy Anglika. Zwłaszcza, że pilotem okazuje się być Polka, Anna Leska-Daab."
(źródło: platerki-wspomnienia.blogspot.com)

Stefania Cecylia Wojtulanis-Karpińska, ps. "Barbara" (ur. 1912, zm. 12 lutego 2005) – kapitan pilot Wojska Polskiego, pilot sportowy. Od młodości interesowała się lotnictwem. Była jedną z pierwszych kobiet w Polsce, która uzyskała licencje pilota balonowego i samolotowego. W 1935 rozpoczęła szkolenie szybowcowe (w Miłosnej, Polichnie i Pińczowie), po czym ukończyła też kurs pilotażu. Następnie ukończyła kurs dla instruktorów spadochroniarstwa. W czerwcu 1939r ukończyła kurs akrobacji na samolotach RWD-10 i RWD-17, a swoje umiejętności zaprezentowała w lipcu na X Zlocie do Morza. (...)

Jako pierwsza Polka wylatała 1000 godzin na samolotach bojowych. Awansowała podczas wojny do stopnia porucznika pilota czasu wojny, a następnie do stopnia kapitana pilota czasu wojny. (...)

Po wojnie była przewodniczącą Stowarzyszenia Lotników Polskich w Kalifornii "Skrzydła Pacyfiku" oraz członkiem innych organizacji, m.in. Women's Overseas League i Silver Wings Fraternity.
(źródło: pl.wikipedia.org)

Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska – (ur. 28 lutego 1920 r. w Warszawie), córka Józefa Piłsudskiego, porucznik pilot Wojska Polskiego, magister inżynier architekt. Swoją przygodę z lotnictwem zaczęła od szybownictwa w 1937r., szkoląc się na Sokolej Górze koło Krzemieńca i w Bezmiechowej w Bieszczadach. (…) W lipcu 1942 r. została przyjęta do Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet (podległej brytyjskiej pomocniczej służbie Royal Air Force Women's Auxiliary Air Force). Jako trzecia Polka (por. Stefania Wojtulanis i por. Anna Leska były jednymi z pierwszych cudzoziemek w ATA) i jedna z ponad setki kobiet wstąpiła do Air Transport Auxiliary, służby pomocniczej Royal Air Force.
(więcej na stronie: www.polishairforce.pl)

Janina Antonina Lewandowska z domu Dowbor-Muśnicka (ur. 22 kwietnia 1908 w Charkowie, zamordowana 22 kwietnia 1940 w Katyniu) – polska śpiewaczka, pilot szybowcowy i samolotowy.
Była pierwszą kobietą w Europie, która wykonała skok spadochronowy z wysokości 5 km.
(więcej na stronie: www.polishairforce.pl)

Pelagia Majewska – (ur. 26 kwietnia 1933, Równe, zm. 12 lipca 1988), polska pilotka i instruktorka szybowcowa, pilot samolotowy, zdobywczyni wielu szybowcowych rekordów kraju i świata. Za swe osiągnięcia w lotnictwie polskim odznaczona została Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym i Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Pośmiertnie odznaczono ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 1989 roku na wniosek Aeroklubu Polskiego, Konferencja Generalna FAI ustanowiła medal im. Pelagii Majewskiej.
(źródło: pl.wikipedia.org)

Adela Dankowska – (ur. 5 stycznia 1935 w gmina Sobienie-Jeziory), polska pilotka samolotowa i szybowcowa Ustanowiła łącznie 12 rekordów świata i 35 rekordów Polski. Przez wiele lat pracowała jako instruktor lotniczy w Centralnej Szkole Szybowcowej.
(źródło: pl.wikipedia.org)

Przeczytaj również o kobietach, które dziś odnoszą lotnicze sukcesy:
Absolwentka Politechniki Rzeszowskiej pierwszą kobietą za sterami Dreamlinera w PLL LOT
Kobiety w Siłach Powietrznych RP, codzienność i wyzwania (wywiad)
Kobieca strona lotnictwa

Wszystkim Paniom moc najlepszych życzeń w dniu Waszego święta!
życzy redakcja dlapilota.pl


(fot. e-kwiaty.pl)

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus