Lotnisko Suwałki: Pełna funkcjonalność obiektu to połowa wakacji 2019 r.

Lotnisko Suwałki, fot: dlapilota.lotniska.pl

W związku z budową betonowego pasa na lotnisku w Suwałkach, która to inwestycja będzie miała duże znaczenie dla pilotów latających w północno wschodnich rejonach Polski, o szczegóły przedsięwzięcia zapytaliśmy Waldemara Złotnika z Suwalskiej Szkoły Lotniczej (SSL). SSL jest stowarzyszeniem zrzeszającym pasjonatów lotnictwa skupionych wokól lotniska w Suwałkach.

Dlapilota.pl: W ostatnich tygodniach rozpoczęła się budowa betonowego pasa na lotnisku w Suwałkach. Jego parametry z pewnością zapewnią większe bezpieczeństwo i możliwości użytkownikom tego obiektu. W Pana ocenie, jak bardzo dzięki tej inwestycji większy się ilość operacji?

Waldemar Złotnik:
Niewątpliwie wzrost bezpieczeństwa jest kluczowy, dodatkowo nasze lotnisko pozwoli na wykonywanie operacji również nocą za sprawą budowy oświetlenia pasa w ramach trwającej inwestycji. Infrastruktura która powstanie spowoduje stopniowy wzrost operacji lotniczych, nasza lokalizacja blisko punktów wlotowych na Litwę, Łotwę może przyciągnąć potencjalnych użytkowników. Stać się tak też będzie mogło w ramach późniejszych projektów tj. budowy stacji tankowania, oraz hangaru wraz z budynkami okołolotniskowymi.


Dlapilota.pl: Nowa infrastruktura może także zapewnić rozwój firm lotniczych i tych około lotniskowych....

WZ: Dodatkowym atutem stanowiącym zachętę dla firm lotniczych mogą być Park Naukowo Technologiczny oraz Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Sprawi to wzrost atrakcyjności dla potencjalnych inwestorów, zapewniając atrakcyjne lotnisko. 

Dlapilota.pl: Oprócz budowy utwardzonej nawierzchni co się jeszcze zmieni na lotnisku w Suwałkach?


WZ: Oczywiście nowoczesne oświetlenie LED pasa startowego, będziemy też dysponować płytą postojową.


Dlapilota.pl: Suwałki mogą się teraz stać ciekawą opcją do wykonywania dłuższych lotów trasowych. Jakich opłat mogą się spodziewać piloci na miejscu i na jakie atrakcje w okolicy mogą liczyć lotnicy, którzy zdecydowaliby się przylecieć swoim samolotem na jednodniową wycieczkę?

WZ:
Opłat nie pobieramy, atrakcje: Wigierski Park Narodowy, Klasztor Kamedulski, Malowniczo położone jezioro Hańcza, poza tym spływy kajakowe, wycieczki rowerowe, dla amatorów letnich sportów wodnych wyciąg narciarski i zimowych również narty.

Dlapilota.pl: Jakie są dalekosiężne plany inwestycyjne zarządzającego miejscowym lotniskiem?

WZ:
Jako regionalny aeroklub czyli Suwalska Szkoła Lotnicza dysponujemy szybowcami oraz samolotami, w ramach naszych zasobów będziemy kontynuować oferowane szkolenia PLG i PPL. Planujemy uruchomienie stacji tankowania i sprzedaż paliw jako następny krok po zakończeniu bieżącej inwestycji.


Dlapilota.pl: To drugie po Białymstoku modernizowane lotnisko w tej części Polski. Kiedy możemy się spodziewać jego otwarcia i pełnej funkcjonalności?

WZ:
Planowanie oddanie budowy to 30 czerwiec 2019 r., jednak zakładamy że około jednego miesiąca zajmie załatwienie spraw "urzędowych". Więc biorąc poprawkę pełna funkcjonalność to najwcześniej połowa wakacji 2019.

Dlapilota.pl: Dziękujemy za rozmowę.

WZ:
Dziękuję.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus