Letnie akcje załóg LPR niosących pomoc

EC135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na plaży nad morzem (fot. LPR)

W trzecim tygodniu lipca załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego niezmiennie niosły pomoc, a wezwań było wiele.

Wykonywały one loty przeważnie do groźnych wypadków drogowych. Były też akcje, w których dzieci wypadły z okna. Załoga LPR udzieliła też pomocy poszkodowanym w pożarze motorówki na jeziorze w Iławie.

W minioną sobotę załoga HEMS Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Wrocławia udzieliła pomocy paralotniarzowi, który upadł z wysokości ok 8m bezpośrednio na pole nieopodal dawnego startowiska w Nowym Siodle. Pierwsi na miejscy zdarzenia byli ratownicy Grupy Sudeckiej GOPR, którzy otrzymali zgłoszenie o upadku paralotniarza ok. godz. 10:50. Do zdarzenia niezwłocznie wyjechali ratownicy z Centralnej Stacji Ratunkowej w Wałbrzychu. Po dotarciu do poszkodowanego i zabezpieczeniu urazów paralotniarza przekazano załodze "Ratownika13" LPR.

20 lipca br. w transporcie łączonym brali udział "Ratownik3" z Gdańska i "Ratownik22" z Koszalina. Utworzono tzw. "most powietrzny", aby jak najszybciej przetransportować ciężko poparzonego pacjenta. Z  bazy HEMS w Gdańsku wystartowała Załoga "Ratownika3", która podjęła pacjenta z lądowiska przyszpitalnego i chwilę później przekazała go w bazie HEMS Koszalin załodze "Ratwonika22". Zadaniem koszalińskiej Załogi HEMS było bezpieczne dostarczenie poszkodowanego do Zachodniopomorskiego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Plastycznej w Gryficach. Doskonała synchronizacja Załóg LPR i wykorzystanie potencjału śmigłowców pozwoliły na szybki transport pacjenta, który w ciągu krótkiego czasu znalazł się w ośrodku dedykowanym do leczenia oparzeń.

W ubiegłym tygodniu 23 śmigłowce LPR wykonały 298 lotów do wypadków, zachorowań oraz transportów międzyszpitalnych, z czego najwięcej należało w minionym tygodniu do załogi "Ratownika3" z Gdańska – 27 lotów. Drugi wynik pod względem ilości udzielonych pomocy należał do załogi "Ratownika6" z Krakowa, która wykonała 19 lotów. Trzeci wynik pod względem liczby udzielonych pomocy uzyskała załoga "Ratownika12" z Warszawy – 18 lotów.

W porównaniu z poprzedzającym tygodniem liczba interwencji wzrosła o 76.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus