Przejdź do treści
Learn Before Flight
Źródło artykułu

"Learn Before Flight", czyli tematyczne webinaria dla fanów awiacji

W świecie zmieniających się przepisów lotniczych naprawdę ciężko nadążyć. Co więcej, niektóre z nowych uregulowań prawnych nie są wystarczająco precyzyjne, co daje możliwość ich dowolnej interpretacji, a w konsekwencji może skutkować ich błędnym egzekwowaniem. Inicjatywa #Learn before flight, stworzona przez grupę miłośników lotnictwa, w tym pilotów oraz kontrolerów postanowiła wyjść temu naprzeciw.

Oferta serii webinariów z zakresu najbardziej istotnych, a czasami wręcz kontrowersyjnych tematów skierowana będzie zarówno do fanów awiacji, tych co dopiero stawiają pierwsze kroki, jak również do tych bardziej doświadczonych – pilotów oraz instruktorów. Zajęcia będą prowadzone przez profesjonalistów, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Każdy konwencjonalny wykład zostanie zakończony sesją Q&A, gdzie każdy z uczestników będzie miał możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące go pytania. 


- Pomysł wydaje się być arcyciekawy – mówi Bartosz Orłowski, kontroler ruchu lotniczego oraz pilot PPL (SEPL), zaproszony jako jeden z pierwszych do przeprowadzenia serii wykładów – nie ukrywajmy, naprawdę ciężko nadążyć za zmianami w przepisach dyktowanymi dynamicznie rozwijającym się lotnictwem. W niektórych organizacjach co prawda nadal funkcjonuje narzędzie w formie corocznej, obowiązkowej kontroli wiedzy teoretycznej (KWT), ale bądźmy szczerzy – większość traktuje to jako obowiązek formalny aniżeli zachętę do poszerzenia i odświeżenia swojej wiedzy.

Doskonale zdaję sobie sprawę jak szeroki jest zakres wiedzy z tematyki związanej z przepisami ruchu lotniczego. Zapewne wielu na samą myśl o czytaniu dzienników urzędowych UE czy też załączników ICAO dostaje „dreszczy”. Dlatego ze swojej strony postaram się przekazać to co wiem nie tylko w swoistej pigułce, ale przede wszystkim opierając się na konkretnych przykładach – pokazać to z perspektywy  kontrolera jak i pilota.

Organizatorzy wstępnie planują zająć się następującą tematyką:

  • Przepisy ruchu lotniczego – czyli kodeks ruchu powietrznego.
  • Loty VFR  - jak uniknąć zgłoszenia w CBZ?
  • Polska przestrzeń powietrzna – jej podział oraz zasady wykorzystania.
  • Depesze AIS – jak to czytać, jak interpretować.
  • Depesze meteorologiczne – będzie „padać” czy nie?
  • Planowanie lotu – od performance samolotu do zaplanowania trasy.
  • Frazeologia lotnicza w lotach VFR – czyli jak się dogadać z ATS w j.polskim i angielskim?
  • Frazeologia lotnicza w lotach IFR – najbardziej istotne problemy.
  • Drony – jak bezpiecznie latać?
  • Nie mniej jednak, w miarę zainteresowania gotowi są do podjęcia innych, ważnych dla bezpieczeństwa tematów.

Szczegóły oraz aktualności dostępne są na FB - #Learn Before Flight. Wszelkie pytania można kierować również na adres: lbfexperts@gmail.com


Patronem medialnym przedsięwzięcia jest portal dlapilota.pl


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony