Latające Muzeum Polskich Sił Powietrznych zaprasza na rocznicę „Wielkiego Marszu”

Latające Muzeum Polskich Sił Powietrznych zaprasza na rocznicę „Wielkiego Marszu"

W dniu 23 marca o godzinie 10 na terenie folwarku w Lipnej zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa, związana z historią "Wielkiego Marszu" - konkretnie ewakuacji obozu jenieckiego Stalag Luft III w okresie styczeń-marzec 1945 roku. Obóz został zorganizowany przez Luftwaffe w 1942 roku i przeznaczony do przetrzymywania zestrzelonych alianckich lotników.

Na około 10000 przetrzymywanych, około stu stanowili Polacy. W marcu 1944 roku doszło do długo planowanej brawurowej ucieczki. Korzystając z pomysłowo wykopanego tunelu, wydostało się na wolność 76 jeńców, z których jednak większość wkrótce schwytano, a 50 rozstrzelano na osobisty rozkaz Hitlera. Wydarzenie znane jest w kulturze masowej jako 'Wielka Ucieczka". Do tej nazwy nawiązuje „Wielki Marsz", kiedy około dziesiątki tysięcy jeńców z kilkudziesięciu obozów zostało zmuszonych do ewakuacji na początku 1945 roku – marszu pod strażą w ciężkich warunkach. Podczas przemarszu lotnicy alianccy z Stalag Luft III spędzali noc w stodołach w Lipnej.

Przez wiele lat byli jeńcy - uczestnicy tych wydarzeń - odwiedzali trasę swojego marszu w 1945 roku. Między innymi Lipną. W ubiegłym roku właścicielami pałacu i folwarku zostali Anna Mainka-Putkiewicz i Wawrzyniec Putkiewicz. Starają się przywrócić to miejsce do życia po ponad 20 latach opuszczenia i zaniedbania - stworzyć w nim piękną przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych i miejsce, w którym współczesność łączy się z historią. Dziadek Anny - Ryszard Kwiatkowski (RAF Service nr 793422) oraz dziadek Wawrzyńca - Ryszard Piotrowski (RAF Service nr 794484), byli obydwaj mechanikami w Polskich Siłach Powietrznych, w tym czasie służąc w tej samej jednostce - 1 Skrzydle Myśliwskim. Stąd oczywiste zainteresowanie historią Polskich Sił Powietrznych i RAF w IIWŚ.

Anna i Wawrzyniec wspólnie z Fundacją „Latające Muzeum Polskich Sił Powietrznych" oraz przy współpracy z Muzeum Stalag Luft III w Żaganiu oraz Ambasadą Brytyjską zapraszają 23 marca o godz. 10.00 do Lipnej. 

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus